Altına dayalı rezerv sistemi kripto ekonomiye taşınıyor

13 Ocak 2018
638 Görüntüleme

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para ekonomisinde yaşanan kısa süreli dalgalanmalar, kripto para birimlerinin geleneksel ekonomide kabul görmesini zorlaştırıyor. Avustralya merkezli Havven ise bu sorunu çift token sistemiyle çözmeyi planlıyor.

Blockchain teknolojisini ve Ethereum altyapısını kullanarak, rezerv sistemiyle istikrarlı bir çevirim aracı oluşturmayı hedefleyen Havven, geliştirdiği platformda iki ayrı token kullanıyor. Nomin adı verilen “stablecoin” sistemin istikrarlı hareket etmesini sağlarken, Havven adlı rezerv token’lar da bir teminat işlevi görüyor.

Coin Telegraph haberine göre sabit bir para politikasıyla çalışan bugünkü kripto para sistemlerinin, talepteki değişime göre fiyatlarda çok yüksek dalgalanmalar yaşadığını ifade eden Havven yetkilileri, kendi geliştirdikleri çift token sisteminde ise rezerv token ve stablecoin’lerin birbirini desteklediğini ve bu sayede anlık dalgalanmalara karşı gerekli düzenlemelerin yapılabildiğini ifade ediyor.

Havven, altına dayalı rezerv sistemi gibi çalışıyor

Blockchain altyapısıyla kurulan Havven sistemin, altına dayalı rezerv sistemine benzeten Havven Kurucusu ve CEO’su Kain Warwick, “Havven projesiyle biz, bu sistemin bir benzerini Blockchain teknolojisinin basit ve güvenli altyapısından faydalanarak kurmak istiyoruz. Sistemdeki Havven, yani rezerve token’lar, altın gibi düşünülebilir,” diye açıklıyor.

Havven’lerin sınırlı sayıda olacağını ifade eden Warwick, Nomin’lerin ise ABD dolarına endeksli değişeceğini ve sağlanan istikrarla kripto paranın günlük alım satım işlerinde değerlendirilebilir hale geleceğini belirtiyor: “Örneğin, stablecoin Nomin’e talep olduğunda ABD Doları karşısında değer kazanması, Havven sahipleri tarafından piyasaya daha fazla Nomin sürülerek önlenirken, tersi durumda piyasadan Nomin çekilecek. Havven sahipleri bu işlemlerden ödüllendirilmelerinin yanı sıra, Nomin’e artan taleple, Havven’in bir rezerv token olarak değerlenmesinden de fayda sağlayacaklar.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
77 görüntüleme
FinTech
77 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
98 görüntüleme
Genel
98 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
67 görüntüleme
Genel
67 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.