FinTech İstanbul Londra temsilcisi Aylin Alkan, Açık Bankacılık (Open Banking) ile alakalı Birleşik Krallık’ta bankaların konuya bakışını ortaya koyan bir haber paylaştı.

Birleşik Krallık bankaları müşterilerini uyarıyor: Açık bankacılık uygulaması banka müşterilerini hacker ve soyguncuların merhametine bırakıyor.

Birleşik Krallık’ta 12 Ocak 2018 itibariyle açık bankacılık uygulamasına geçildi. İlk etapta açık bankacılık uygulamasına geçen bankalar, Allied Irish Bank, Bank of Ireland, Barclays, Danske, HSBC, Lloyds Banking Group, RBS, Santander ve Nationwide. Bu bankaların dışında kalan diğer bankalar ise bu platforma dahil olmak için onay bekliyor.

Açık bankacılık uygulaması, müşterilerin onayı ile detaylı bilgilerinin üçüncü partilerle paylaşılması anlamına geliyor. Bu uygulama ile müşteriler, fintek şirketleri sayesinde bankaların uygulamalarını daha iyi kıyaslayabilecek ve tüm tutarlarını aynı ekran üzerinde görerek daha rahat yönetebilecek, en iyi banka tekliflerine ulaşabilecek.

The Telegraph’ın haberine göre, banka sahipleri ve bazı politikacılar bu uygulamanın yeni bir dijital suça sebep olabileceğini ifade ediyorlar. Kaygıları şu ana kadar görülmemiş bir kimlik ve para hırsızlığı olabileceği yönünde. En önemli risk kendilerini bilgi toplamaya yetkili gösterecek sahte şirketlerden kaynaklanacak gibi görünüyor, bunun yanı sıra gerçekten yetkili olan firmaların hacklenmesi de söz konusu. Üçüncü partilerle paylaşılan bilgilerin güvenliğinden kimin sorumlu olduğu da ayrı bir tartışma konusu. Çok fazla fintek şirketi tarafından sunulacak fırsat ve hizmetlerin hangisinin gerçek hangisinin sahte olduğunu müşterinin nasıl anlayacağı henüz belli değil. Sahte internet siteleri türemesi ve banka internet sitelerine çok benzer sahte siteler üzerinden data izni istenmesi muhtemel görünüyor.

Müşterilerin izni nasıl alınacak?

Bankalarından yeni bir ürün ve servis talep ettiklerinde müşterilere açık bankacılıktan yararlanıp yararlanmamak istedikleri sorulacak. Bunun için fintek şirketi sadece ihtiyacı olacak datayı isteyebilecek, hangi datayı, ne kadar süre istediklerini ve neden istediklerini açık şekilde bildirecek. Müşteri istediği zaman verdiği izni iptal edebilecek.

Müşterilerde güven nasıl sağlayacak?

Üçüncü parti fintek şirketleri FCA tarafından onaylı ve kayıtlı şirketler olmalı. Ayrıca fintek şirketi Avrupa Birliği ülkelerinden ise FCA eşdeğeri kurumdan aynı onay ve yetkilendirmeyi almış olmalı. Fakat bu onaylar ve yetkiler, fintek şirketlerinin hacklenebileceği gerçeğini değiştirmiyor.

Açık bankacılık, müşterilerin aynı bankada takılı kalmadan farklı bankaları takip edebilmesine, bankalar arasında en uygun hizmete ve fiyatlamaya ulaşmasına imkan sağlayacak. Aynı zamanda fintek şirketleri müşterilerin maaş, harcama ve tasarruf alışkanlıkları analiz ederek bu kişiler için en uygun teklifleri yaratacaklar ve müşterinin yatırım ve ürün seçme alışkanlıklarını tamamen değiştirip müşteriye zaman kazandıracak ve müşteri maliyetlerini azaltarak gelirlerini arttıracak.

Symrna Capital LTD‘in Londra ortağı ve İngiltere merkezli UKbasecamp’in FinTech mentoru olarak çalışan Alkan, piyasalar, perakende bankacılık, fon yönetimi, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi alanlarında 22 yılı aşkın deneyime sahip. Türkiye’de son 15 yıl uluslararası bir bankada varlık yönetimi alanında iş geliştirme, satış ve pazarlamadan sorumlu direktör olarak çalışan Aylin Alkan, Türk bankacılık sektöründe kamu ve özel sektör ile çalışıp, melek yatırımcı konseptini yaratan ilk ve tek projenin lideri oldu. Türkiye’de “iş melekleri ortak yatırım fonu’ kurmak için çalışan ilk gruba liderlik eden Alkan, TEB melek yatırımcı kulübünün akredite üyesidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Aylin Alkan, Londra’da yaşıyor.