Almanya Merkez Bankası Bundesbank’ın Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Wuermeling, küresel bir ekonomi karşısında ulusal önlemler almanın yeterli olmayacağına dikkat çekti.

Bitcoin gibi kripto para birimlerini yasal düzenlemelerle yönetmek için yapılacak her türlü girişimin küresel ölçekte olması gerektiğini dile getiren Wuermeling, ulusal ve hatta bölgesel kanunların dahi sanal ve sınır tanımayan bir topluluk karşısında kâr etmeyeceğini vurguladı.

Başta Asya ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki devletler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olan küresel ölçekli talebin meydana getirdiği furyayı dizginlemek için çeşitli yasal önlemler almayı deniyor. Ancak paranın dijital olarak üretilmesi ve merkezi olmayan yapısı, böylesi bir çalışmayı zorlaştırıyor.

Reuters haberine göre Frankfurt’taki bir etkinlikte konuşan Wuermeling, “Sanal para birimlerinin etkin bir yasal çerçeveye oturtulması, ancak en yüksek düzeyde uluslararası iş birliğiyle mümkün olabilir. Çünkü ulus devletlerinin bu küresel fenomen karşısındaki yasama gücü bariz bir şekilde sınırlı,” diye konuştu.

Çin bu konuda attığı adımlarla biliniyor: Ülkede ICO yasaklandı, yerel kripto para borsaları kapatıldı ve Bitcoin madenciliğine sınırlamalar getirildi. Buna karşın kripto para ekonomisi alternatif kanallar üzerinden işlemeye devam ediyor. Benzer şekilde Güney Kore’nin de kripto para borsalarına yasak getirmeye hazırlandığı konuşuluyor.