Küresel ödeme şeması Visa geliştirdiği yeni bir biyometrik kontrollü kartını Mountain America Credit Union and Bank of Cyprus ile test etmeye başladı.

Biyometri her geçen gün finans ve bakacılık çözümleri için daha fazla önem kazanmaya devam ediyor. Özellikle kredi ve banka kartlarına entegre edilebilecek etkili bir biyometrik çözüm tüketicilerin güvenini artırmakla kalmayıp teknolojik bir yenilik olarak da ilgisini çekecek potansiyele sahip.

Visa’nın yeni pilot programıyla; kart sahibininin kimlik doğrulaması yapmak için PIN veya imza kullanmaya alternatif olarak parmak izi kullanmasına imkan tanıyor.

Visa küresel ticari çözümler sorumlusu Jack Forestell; “Tüketicilerin biyometrik teknolojilerin hayatlarını kolaylaştırabileceklerini fark ettiği için, dünya parolasız bir geleceğe hızla ilerliyor” diyor.

Yeni kartlarda kart sahibi ödeme işlemini doğrulamak için parmağını kart üzerindei sensöre yerleştiriyor, taranan parmak izi önceden kaydedilmiş parmak izi şablonu ile karşılaştırılıyor. Kıyaslamanın başarılı veya başarısız olduğunu belirtmek için kart üzerinde birer adet yeşil ve kırmızı led ışık bulunuyor.

 

Tüketiciler bir yandan biyometrik doğrulamanın giderek daha fazla kartlara entegre olduğu bir geleceğe hazırlanırken diğer yandan kartların mobil teknolojiler bütünleştiği ve fiziksel varlıklarını kaybettiği bir gelecek de bizleri bekliyor. Bakalım bu iki kanaldan hangisi daha önce daha fazla yayılacak.