Visa yeni biyometrik kartını test ediyor

16 Ocak 2018
660 Görüntüleme

Küresel ödeme şeması Visa geliştirdiği yeni bir biyometrik kontrollü kartını Mountain America Credit Union and Bank of Cyprus ile test etmeye başladı.

Biyometri her geçen gün finans ve bakacılık çözümleri için daha fazla önem kazanmaya devam ediyor. Özellikle kredi ve banka kartlarına entegre edilebilecek etkili bir biyometrik çözüm tüketicilerin güvenini artırmakla kalmayıp teknolojik bir yenilik olarak da ilgisini çekecek potansiyele sahip.

Visa’nın yeni pilot programıyla; kart sahibininin kimlik doğrulaması yapmak için PIN veya imza kullanmaya alternatif olarak parmak izi kullanmasına imkan tanıyor.

Visa küresel ticari çözümler sorumlusu Jack Forestell; “Tüketicilerin biyometrik teknolojilerin hayatlarını kolaylaştırabileceklerini fark ettiği için, dünya parolasız bir geleceğe hızla ilerliyor” diyor.

Yeni kartlarda kart sahibi ödeme işlemini doğrulamak için parmağını kart üzerindei sensöre yerleştiriyor, taranan parmak izi önceden kaydedilmiş parmak izi şablonu ile karşılaştırılıyor. Kıyaslamanın başarılı veya başarısız olduğunu belirtmek için kart üzerinde birer adet yeşil ve kırmızı led ışık bulunuyor.

 

Tüketiciler bir yandan biyometrik doğrulamanın giderek daha fazla kartlara entegre olduğu bir geleceğe hazırlanırken diğer yandan kartların mobil teknolojiler bütünleştiği ve fiziksel varlıklarını kaybettiği bir gelecek de bizleri bekliyor. Bakalım bu iki kanaldan hangisi daha önce daha fazla yayılacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.