Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Gaidar Forum‘da yaptığı açıklamada kriptopara birimleri ve Blockchain teknolojisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ödeme Teknolojileri‘nin haberine göre Rusya Bilimler Akademisi binasında gerçekleştirilen etkinlikte sahneye çıkan Medvedev, bugüne dek kriptopara birimlerine çok farklı yaklaşımlar gördüklerini, gerek engelleyici görüşlerin gerekse de liberal görüşlerin farklı farklı yükseldiğinin altını çizdi. Ancak herkesin aklındaki sorunun da “kriptopara birimleri için sınırlar neresi?” olduğunu bildirdi.

Rusya Başbaşkanı Medvedev blockchain’e inanıyor

Medvedev, açıklamasında 2000’li yılların başında internet girişimlerinin yaşadığı sükut-u hayale ve dot-com balonuna ithafta bulunarak, kriptopara birimlerinin de benzer bir sona sahip olabileceğini işaret etti.

Ancak Medvedev’in açıklamaları geçtiğimiz yıl Rusya’nın kendi kriptopara birimini üreteceği iddiaları ile örtüşmüyor. Gerek Rusya Merkez Bankası gerekse de bazı Rus bankalarının çalışma ve araştırma grupları kurduğunu biliniyor.

Medvedev her ne kadar kriptopara birimleriyle ilgili olumlu konuşmadı. Ancak Blockchain teknolojisi ve yapay zeka ile ilgili olumlu görüş bildirdi. Rusya‘nın bugüne kadar kripto para birimleri konusunda önemli başarılar da kazandığını söylememiz mümkün.