Çin’in regülatör kurumu başkan yardımcısı Jiang Yang, FinTech’in önceliğinin reel ekonomiye hizmet etmek olması gerektiğini kaydetti.

Dünya genelinde sayıları giderek artan FinTech temalı etkinliklerin en yenisi Hong Kong’da düzenlendi. “Asian Financial Forum in Hong Kong” adıyla düzenlenen organizasyonda bir konuşma yapan Çin’in finans dünyasından sorumlu regülatör kurumu China Securities Regulatory Commission Başkan Yardımcısı Jiang Yang, FinTech’te önceliğin reel ekonomiye hizmet olması gerektiğini ifade etti.

Nikkei Asian Review’de çıkan habere göre Yang’ın konuşmasında öne çıkan ifadelerden biri FinTech’teki gelişim sonucu elde edilen kazancın küçük bir grupla sınırlı kalmamasıydı. Son dönemlerde kripto para borsalarına getirdiği sınırlama ve benzer yasal düzenlemeleriyle adından söz ettiren Çin, ileriye yönelik adımlarını daha sağlam basmak istiyor.

PricewaterhouseCoopers’a göre Çin’in dünyadaki dijital ödemelerin yarısını ve 2017 küresel çevrimiçi P2P borç verme hacminin dörtte birini oluşturduğu ifade edilen haberde Jiang’ın konuşmasında dikkat çeken bölümlerden bazıları şu şekilde:

“FinTech’in gelişimine destek veriyoruz ancak riskleri de göz ardı edemeyiz. FinTech, insanların günlük yaşamına rahatlık getirme perspektifini genişletmeli…”

“FinTech servislerine kolayca erişilebiliyor olması finansal suçların artabileceği bir zemin anlamına da geliyor. Sunulan kolaylık, önemli bazı konuların gözden kaçmasına sebep olmamalı…”

“Menkul kıymetler reel ekonomiye fayda sağladığı sürece açık fikirli olmayı sürdüreceğiz. Sunduğumuz desteğin haricinde rehberlik eden bir konumda bulunmamız da gerekiyor. FinTech şirketleri, yalnızca küçük bir gruba fayda sağlamamalı…”