Çin: FinTech reel ekonomiye hizmet etmeli

18 Ocak 2018
400 Görüntüleme

Çin’in regülatör kurumu başkan yardımcısı Jiang Yang, FinTech’in önceliğinin reel ekonomiye hizmet etmek olması gerektiğini kaydetti.

Dünya genelinde sayıları giderek artan FinTech temalı etkinliklerin en yenisi Hong Kong’da düzenlendi. “Asian Financial Forum in Hong Kong” adıyla düzenlenen organizasyonda bir konuşma yapan Çin’in finans dünyasından sorumlu regülatör kurumu China Securities Regulatory Commission Başkan Yardımcısı Jiang Yang, FinTech’te önceliğin reel ekonomiye hizmet olması gerektiğini ifade etti.

Nikkei Asian Review’de çıkan habere göre Yang’ın konuşmasında öne çıkan ifadelerden biri FinTech’teki gelişim sonucu elde edilen kazancın küçük bir grupla sınırlı kalmamasıydı. Son dönemlerde kripto para borsalarına getirdiği sınırlama ve benzer yasal düzenlemeleriyle adından söz ettiren Çin, ileriye yönelik adımlarını daha sağlam basmak istiyor.

PricewaterhouseCoopers’a göre Çin’in dünyadaki dijital ödemelerin yarısını ve 2017 küresel çevrimiçi P2P borç verme hacminin dörtte birini oluşturduğu ifade edilen haberde Jiang’ın konuşmasında dikkat çeken bölümlerden bazıları şu şekilde:

“FinTech’in gelişimine destek veriyoruz ancak riskleri de göz ardı edemeyiz. FinTech, insanların günlük yaşamına rahatlık getirme perspektifini genişletmeli…”

“FinTech servislerine kolayca erişilebiliyor olması finansal suçların artabileceği bir zemin anlamına da geliyor. Sunulan kolaylık, önemli bazı konuların gözden kaçmasına sebep olmamalı…”

“Menkul kıymetler reel ekonomiye fayda sağladığı sürece açık fikirli olmayı sürdüreceğiz. Sunduğumuz desteğin haricinde rehberlik eden bir konumda bulunmamız da gerekiyor. FinTech şirketleri, yalnızca küçük bir gruba fayda sağlamamalı…”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı
FinTech
88 görüntüleme
FinTech
88 görüntüleme

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Accenture, New York'ta açtığı FinTech İnovasyon Laboratuvarı'nın 12 haftalık programı için başvuruları almaya başladı. New York City İş Birliği Fonu…

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti
Bankacılık
82 görüntüleme
Bankacılık
82 görüntüleme

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Dijital para transfer servisi Azimo, İngiltere ve Avrupa'daki KOBİ'lerin 189 ülkedeki ticari ödeme ve yatırımlarında kullanabilecekleri Azimo Business hizmetini devreye…

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu
Bankacılık
109 görüntüleme
Bankacılık
109 görüntüleme

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2018

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.