Bloomberg’in yayınladığı habere göre kripto para borsalarında işlem gören başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere yüksek pazar payına sahip kripto paraların kayda değer bir kısmı siber korsanların eline geçti.

Dijital para birimleri ve onları izlemek için geliştirilen yazılımlar, siber suçlular için cazip bir hedef haline geldi, aynı zamanda bilgisayar güvenlik firmaları için de kârlı yeni bir pazar yarattı.

Autonomous Research LLP firmasından Küresel FinTech Stratejisinin Direktörü Lex Sokolin’e göre, on yıldan az bir sürede, bilgisayar korsanları 1,2 milyar dolarlık Bitcoin ve  Ether çaldı. 2017 yılı içinde kripto para birimlerinde değer artışı ile kayıpların maliyeti çok daha yükseldi.

Sokolin; “Kripto para hırsızlığının yıllık 200 milyon dolarlık bir gelir endüstrisi oluşturduğu görülüyor” diyor.

WinterGreen Research başkanı Susan Eustis ise Bitcoin gibi kripto para birimlerinin satışı ve gayri meşru işlemlerden dolayı devletlerin ve kurumların yaklaşık 11,3 milyar dolar ekonomik zararı olduğunu belirtiyor.

 

Haberin ilgi çeken noktlarından birisi kripto para birimlerinin belirtliği kadar süper güvenli ve anonim olma özelliği taşımadığının altını çizmesi.

Bloomberg’de yayınlanan yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.