Kurumsal Yatırım Planlaması Derneği (Enterprise Investment Scheme Association – EISA) Direktörü Mark Brownridge ile bir röportaj gerçekleştirerek kendisine organizasyonlarının girişim ve şirketlere sağladığı avantajları sorduk.

Etkileyici bir kariyere sahipsiniz. Bize biraz geçmişinizden ve kendinizden bahseder misiniz?

EISA (Enterprise Investment Scheme Association) Direktörülüğü görevine başlamadan önce bir finansal planlama firmasının başkanıydım ve burada finansal planlama ihtiyacı duyan müşterilerimiz için en uygun EIS / SEIS yatırımlarını seçmelerine yardımcı oluyorduk. Bıu dönemde EIS ve SEIS’e olan tutkumum hızla büyüdü ve gelişti. Şu anki görevim ile alakalı teklif geldiğinde bunun hayalimdeki hedef olduğunu anladım. EIS endüstrisini yönlendirmek ve yönetmek için doğru yere gelmiştim. Bu harika bir karardı ve o zamandan beri geri bakmadım!

Bize, EIS ve SEIS’in ticaret aracısı olan EISA’dan bahseder misiniz?

Elbette. Kurumsal Yatırım Planlaması Derneği (EISA), Birleşik Krallık’taki hem Tohum Kurumsal Yatırım Planı (Seed Enterprise Investment Scheme – SEIS) hem de Kurumsal Yatırım Programı’nın (Enterprise Investment Scheme – EIS) ticaret organıdır. EISA, bireysel risk sermayesinin kişilerden küçük şirketlere sorunsuz bir şekilde akmasını kolaylaştıran ve böylelikle İngiltere ekonomisine fayda sağlayacak politikaları ve girişimleri desteklemektedir. Bu süreçte şu başlıklar altında çalışmalar yapıyoruz;

  • Üyelerimizin çıkarlarını korumak, böylece SEIS / EIS’in büyümesine ve gelişmesine elverişli bir ortam sağlıyoruz
  • SEIS / EIS’in kavramlarını küçük işletmelere ve mali müşavirlere, ayrıca milletvekillerine, medyaya ve kamuoyuna anlatarak toplumun genel olarak bu alanda bilinçlendirilmesi için çaba sarfediyoruz.
  • SEIS / EIS’i güvenilir bir kaynak olarak konumlandırmak için çalışıyoruz. SEIS / EIS fonlarının İngiltere’nin ekonomik büyümesi ve istihdam yaratmada önemli katkıda bulunduğunu ve değerini göstermeye çalışıyoruz

EISA üyesi olmanın ve kaynaklarına erşimenin mali açıdan durumu (belki de “vergi açısından da” demeliyiz) yasal avantajlar nelerdir?

Fon sahiplerinin erken dönem gişimlere ve iş modellerine yatırım yapma riski almaya istekli olduklarında, SEIS / EIS olarak biz önemli kazançların elde edilebileceğini resmi teşvikler ve vergi indirimleri sağlıyoruz.

Erken dönem girişimler ve işletmeler genellikle öz sermaye finansmanını artırmak için uğraşır; bu nedenle EIS / SEIS kendisini güvenilir ve önemli bir özkaynak kaynağı olarak konumlandırıyor. Dolayısıyla, bu planlar, bireysel risk sermayesinin, özel kişilerden erken evre girişimlere ve  şirketlere düzgün bir şekilde akmasını kolaylaştırmada önemli bir rol oynuyor.

Yatırımcılar, değerli vergi indirimleri alıyor (örneğin 5. yatırımda yüzde 30 gelir vergisi indirimi, kazançlar için gelir vergisinden muafiyet, veraset vergisinden muafiyet ve hisse kaybı risklerini azaltmak gibi); diğer tarafta küçük girişim ve işletme sahipleri finansman ve danışmanlık alabiliyorlar, bu yüzden her iki tataf da günün sonunda kazanıyor.

EISA’ya katılarak, tüm etkinliklere, sektördeki kişilere ve teknik ve piyasa güncellemelerine erişebilirsiniz. Web sitemizi dileyenler inceleyebilir.

İngiltere, oldukça hareketli ve hızlı tempoya sahip siyasi ve ekonomik bir değişim dönemi geçiriyor; EISA’nın geliştirilen politikalara katılımıyla ilgili bize ne söyleyebilirsiniz?

İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC) ve Kraliyet Hazine Bakanlığı (HMT) ile, özellikle son iki yıl boyunca önemli çalışmalar ve değerlendirmeler yaptık. Yeni girişimlere ve şirketlere destek sağlayan ve hazinbeye bağlı The Patient Capital Review ile sanayi stratejisi ışığında son bir yılda çok aktif bir şekilde çalıştık.

Röportajımızdan bir gün önce HMRC’nin temsilcileri, üyelerimizle birlikte, EIS ve SEIS’in bütçe çalışmalarından bu yana nasıl adımlar attığını değerlendirmek üzere bir toplantı gerçekleştirdiler. Bu da işimizin önemli bir alanı.

Birleşik Krallık Hükümeti, bir endüstriye kanal görevi gören ve bu sektördeki tüm katılımcıları ortak bir sesle konuşmak için bir araya getiren bizim gibi yapılarla çalışmaya hevesli. EIS, büyüme, yenilikçilik ve teknoloji üzerine faaliyet gösteren şirketlere odaklanıyor; bu nedenle Türkiye’deki küçük işletmeler için İngiltere’de bir dayanak noktası olmamız için ilginin artmasını bekliyoruz.

Finansal planlamada güçlü geçmişe sahip tecrübeli bir profesyonel olarak, EISA topluluğu ile servet yönetimi sağlayan bağımsız kurumların arasında bir ilişki kurma olasılığı var mı?

Bir yıl önce, servet yönetimi yapan yapılara üyemiz ve EISA içindeki büyüyen topluluğun bir parçası olmaları için onları daha fazla cesaretlendirdiğimiz önerimizi tekrar dile getirdik. Daha fazla özerk yapıyı çekmek daha net bir teklif sunmak gerektiğinin de farkındaydık. Ayrıca, EIS’in bu tarz yapılanmalar için giderek artan bir ilgi alanı olduğunu biliyorduk, ancak eğitim konusunda yardıma ihtiyaç duyduklarını ve pazardaki güncel gelişmelere ihtiyaç duyduklarını ve bu nedenle yaşandıkları zorlukları da biliyorduk, bu nedenle buna yardımcı olacak birtakım rehberleri de içeren bir dizi çalışma yaptık ve paylaştık.

Kılavuzlarımızı sitemizden görebilirsiniz. Özerk servet yönetim yapılanmaları, tüm endüstri için bir dağıtım kanalı görevi görür; bu nedenle fonlar ve müşteriler arasındaki kanal olarak hareket etmede büyük önem taşır. Onlar olmadan endüstri bu kadar hızlı büyüyemezdi. Bu yüzden önemlerini çok iyi biliyoruz ve onlara elimizden gelenin en iyisini yapmaya hevesliyiz.

Mark, İngiltere’de gelişen ve büyüyen bir Türk girişimci ​​topluluğu var. Bu girişimciler “Ankara Sözleşmesi Vizesi” olarak da bilinen ECAA’ Türk İŞ İnsanı Vizesi ile geliyorlar. Bu profesyoneller ve girişimciler değerli entelektüel sermayeyi ve ciddi ekonomik kaynaklarını İngiliz ekosistemine taşıyor. Muhtemel karşılıklı görüşlere ilişkin düşünceleriniz neler?

Öncelikle, çok heyecan verici! Türkiye’de çalışan ve bir tecrübeye sahip birkaç fon yöneticisi üyemiz var ve Türk şirketlerinin Birleşik Krallık’ta EIS fonlarından faydalanmalarına zaten yardımcı olduk.

Türkiye’nin gelişimindeki müteşebbislerin artışının ve canlılığının farkındayım. Birleşik Krallık, Teknoloji Merkezi olma ve Robotik, AI ve otonom otomobil gibi alanlarda yeni bir teknolojik devrimin öncüsü olma hedefini çoktan başlattığından, özellikle teknoloji alanında Birleşik Krallık’a gelmek isteyenler için heyecan verici bir zaman.

Açıkçası bizim açımızdan bu gelişmeler Brexit sonrasında Avrupa’nın geri kalanından kendimizi ayırmadan ancak kendi yeni rotamızı belirlediğimiz bir süreç. Avrupa Birliği’nin İngiltere’nin iş dünyası için çok açık olduğunu bilmesi için Uluslararası Ticaret Departmanı ile birlikte çalıştığımız için Türkiye gibi saygın bir ülke ile işbirliğini kesinlikle memnuniyetle karşılıyoruz.

İngiltere, girişimci akılları veya yenilikçi, yüksek büyüme potansiyeline sahip vizyonları ve  bunlar için fon arayan herkesi misafir etmeye hazır. Benzer şekilde, İngiltere’de yatırım yapmak isteyen yatırımcılar da EIS aracılığıyla ve Birleşik Krallık’taki çok ciddi vergi avantajı sağlayan kanunlar çerçevesinde İngiltere’ye sermeye getirmelerine izin veren Business Investment Relief aracılığıyla büyük ölçüde sunulan fırsatlardan yararlanabilirler. Kısacası, her iki yöndeki faydalar keşfedilmeye değer

Son olarak, 2018’de EISA’da nelerin yeni olduğdan bahsedebilirsiniz. Ayrıca okuyucularımıza özel mesajlarınız var mı?

Geçmişte olduğu gibi EIS ve SEIS yatırımları bu sene boyunca, hem fonlara erişmek için mücadele eden, hem de sadece büyümek değil aynı zamanda hızlı büyümek ve yüksek risk almak isteyen işletmelerin desteklenmesine odaklanmaya devam etmeli; bu nedenle, yatırım yapmak üzere hazırlanan yatırımcılara ihtiyacımız var. Yatırımcıları vergi avatajlarından faydalanmak üzere kurumumuza davet ediyoruz.

Bu röpotaj için bize aracılık eden Gökhan Gökçeoğlu’na teşekkür ederiz.

Bu röportajın kısaltılmamış orijinal İngilizce metnini de buradan okuyabilirsiniz.