Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor.

CNBC’nin yayınladığı bir röportajda Visa CEO’su Alfred Kelly: “Visa hiç bir zaman Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanmayacak çünkü Bitcoin bir ödeme sistemi değildir” ifadesini kullandı ve ekledi: “Biz sadece gerçek para birimleri üzerinden işlem yapmaya devam edeceğiz.” Aşağıda Alfred Kelly’nin CNBC’ye verdiği bu röportajı izleyebilirsiniz.

Uzmanlara göre kimliği hala gizemini korumaya devam eden Satoshi Nakamoto’nun 2008 yılında yayınladığı makaleye göre Bitcoin bir kişiler arası dijital para transfer çözümü olarak ortaya çıktı ancak aradan geçen zaman içinde altın tarzı bir emtiaya dönüştü.

FinTech dünyasının önde gelen isimlerinden Oliver Bussmann ise geçtiğimiz günlerde Dubai’de gerçekleşen bir konferansta yaptığı konuşmada; “Tüm merkez bankaları düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Pek çok ülkede şimdiden ICO’ların düzenlendiğini görüyoruz. Bence dijital para birimleri iş süreçlerini dijitalleştirmekte rol oynayacak. Bununla birlikte düzenlemeler mutlaka gerçekleşecek” dedi.

 

Busmaan sözlerine şunları ekledi: “Portföyünüze kripto varlıkları eklerseniz, yüksek risk ile birlikte protföyünüz gelişir. Şu anda geleneksel varlık yönetimi işletmelerinin bunu değerlendirdiğini görüyorum. Bu durum ileride profesyonelleşecek.”

Görünen o ki kriptoparların yarattığı ekonomi bir anlamda geleneksel finans sisteminin içinde bir emtia gibi kendine yer bulabilir ancak bunun gerçekleşmesi için düzenlemeler kaçınılmaz ve Bitcoin gibi emtiaya dönüşen yapıların geleneksel para transfer sistemlerine entegrasyonu şimdilik fanatiklerin hayalini kurduğu bir uygulamadan öteye geçemeyecek.