Kripto paralar bir ödeme şekli değil ve emtia olarak kalacak

21 Ocak 2018
607 Görüntüleme

Sundukları hızlı değer getirisi sebebiyle yüksek riskleri de bünyesinde barındıran kriptoparalar için tartışmalar ve görüşler devam ediyor.

CNBC’nin yayınladığı bir röportajda Visa CEO’su Alfred Kelly: “Visa hiç bir zaman Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanmayacak çünkü Bitcoin bir ödeme sistemi değildir” ifadesini kullandı ve ekledi: “Biz sadece gerçek para birimleri üzerinden işlem yapmaya devam edeceğiz.” Aşağıda Alfred Kelly’nin CNBC’ye verdiği bu röportajı izleyebilirsiniz.

Uzmanlara göre kimliği hala gizemini korumaya devam eden Satoshi Nakamoto’nun 2008 yılında yayınladığı makaleye göre Bitcoin bir kişiler arası dijital para transfer çözümü olarak ortaya çıktı ancak aradan geçen zaman içinde altın tarzı bir emtiaya dönüştü.

FinTech dünyasının önde gelen isimlerinden Oliver Bussmann ise geçtiğimiz günlerde Dubai’de gerçekleşen bir konferansta yaptığı konuşmada; “Tüm merkez bankaları düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Pek çok ülkede şimdiden ICO’ların düzenlendiğini görüyoruz. Bence dijital para birimleri iş süreçlerini dijitalleştirmekte rol oynayacak. Bununla birlikte düzenlemeler mutlaka gerçekleşecek” dedi.

 

Busmaan sözlerine şunları ekledi: “Portföyünüze kripto varlıkları eklerseniz, yüksek risk ile birlikte protföyünüz gelişir. Şu anda geleneksel varlık yönetimi işletmelerinin bunu değerlendirdiğini görüyorum. Bu durum ileride profesyonelleşecek.”

Görünen o ki kriptoparların yarattığı ekonomi bir anlamda geleneksel finans sisteminin içinde bir emtia gibi kendine yer bulabilir ancak bunun gerçekleşmesi için düzenlemeler kaçınılmaz ve Bitcoin gibi emtiaya dönüşen yapıların geleneksel para transfer sistemlerine entegrasyonu şimdilik fanatiklerin hayalini kurduğu bir uygulamadan öteye geçemeyecek.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
61 görüntüleme
FinTech
61 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
98 görüntüleme
Bankacılık
98 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
118 görüntüleme
Bankacılık
118 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.