Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesinin ilk bölgesel finans teknolojileri iş birliği anlaşmasını imzaladı.

Abu Dabi’nin Uluslararası Finans Merkezi olan Abu Dabi Global Market (ADGM) ve Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu (Bahreyn EDB) arasında imzlanan anlaşma ile Ortadoğu’nun en büyük FinTech merkezi olması ve 2018’de faaliyete geçmesi hedefleniyor. Gerçekleştirilen anlaşma kapsamında, Bahreyn’de yeni bir Amazon Web Servisleri (AWS) Bölgesinin kurulması, bölgede ulusal e-cüzdan uygulamalarının hayata geçirilmesi ve Blockchain yatırımlarının desteklenmesi hedefleniyor.

Bölgenin önde gelen iki FinTech merkezi arasında imzalanan bu anlaşma, FinTech’in gelişmesi için iş birliğine açık ortak bir zemin oluşturarak bölgeyi öne çıkaracak. Bahreyn EDB ve ADGM, yeni teknolojiyi sahiplenerek finansal hizmetlerde ekonomik büyümeyi teşvik edecek girişimlerle birlikte Ortadoğu ve Afrika bölgesinin FinTech sektöründeki güçlü yönlerine odaklanacak.

ADGM Finansal Hizmetler Düzenleme İdaresi CEO’su Richard Teng yaptığı açıklamada: “MENA bölgesinde ilk FinTech Mutabakat Anlaşması’na tanıklık ettiğimiz için heyecanlıyız. Bu iş birliğiyle birbirimizin güçlü yönlerini değerlendirerek MENA bölgesinde canlı bir FinTech ekosistemi oluşturmayı hedefliyoruz. Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu ve özellikle de yakın zamanda Abu Dabi’de gerçekleşen ilk ‘Bölgesel Düzenleyiciler FinTech Yuvarlak Masa’ toplantısı sırasında yaptığımız istişarelerden açıkça anlaşılabileceği gibi, her anlamda iş birliği ve karşılıklı desteğin önemine değer veriyoruz. Burada daha hızlı bir FinTech büyümesine destek olmak için MENA bölgesindeki ortak düzenleyicilerle daha bağlantılı ve daha iş birlikçi bir ağ kurmak amacıyla ortağımızla yakın bir şekilde çalışmak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Bahreyn EDB Finansal Hizmetler Müdürü David Parker ise şunları kaydetti: “Geçen yıl Bahreyn’de ve bölge çapında FinTech konusunda heyecan verici gelişmelere tanık olduk. FinTech sektörü global olarak 50 milyar dolar civarında bir yatırıma şahit oldu, ama Ortadoğu ve Afrika bölgesi bunun yalnızca yaklaşık %1’ini alabildi. Bahreyn’de bu sektörde büyüme için büyük bir potansiyel olduğunu biliyoruz ve doğru ekosistemi yaratarak buna yatırım yapıyoruz. Bölgesel gelişimimiz adına son derece ilham verici bir anlaşmaya imza attığımıza inanıyoruz. Bahreyn’de devam eden bir dizi düzenleyici yasal reform, ‘FinTech’i de içeren ve yeni fırsatlardan oluşan geniş bir yelpazeye erişimi kolaylaştıracak. Aynı zamanda hem konvansiyonel hem de İslami şartlara uygun kitlesel fonlama yollarını destekleyecek. Bölge çapında daha fazla girişimin hızlı bir şekilde gelişmesini sağlayacak bu anlaşmanın sonuçlarını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Bir uluslararası finans kurumu ve FinTech merkezi olarak önemli aşamalar kaydeden ADGM, hem bölgede hem globalde FinTech ekosistemini oluşturmak için stratejik ortaklıklar kuruyor. En son Bahreyn EDB ile gerçekleştirdiği FinTech ortaklığıyla ise halihazırda Asya, Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya uzanan FinTech merkezlerini daha da genişletiyor. Bu anlaşma, bölgenin kusursuz bir FinTech merkezi olarak konumlandırma çabalarının bir uzantısı. Anlaşma, Bahreyn’de yeni bir Amazon Web Servisleri (AWS) Bölgesinin kurulmasını, ulusal e-cüzdan lansmanını ve 2018’in ilk çeyreğinde açılması planlanan MENA bölgesinin en büyük FinTech merkezinin geliştirilmesini içeriyor.