Tüketiciler Amazon banka açsa ilgilenir mi?

22 Ocak 2018
557 Görüntüleme

Uzun süredir Amazon’un bir banka hizmeti vermeye başlayacağı söylentileri var. Peki, Amazon böyle bir adım atsa tüketiciler bu hizmete nasıl bakıyor?

Bir süredir TechFin kavramı hayatımıza girmeye başladı. FinTech finansal teknolojileri ifade ederken, TechFin teknoloji firmalarının finansal hizmetlere girdiği yeni bir süreci ifade ediyor. Google, Apple, Amazon gibi firmaların birer TechFin’e dönüşüp dönüşmeyecekleri tartışılıyor. Şüphesiz ki bunların içerisinde e-ticaret devi olan Amazon listenin başında yer alıyor.

The Financial Brand yayınladığı bir makalede Amazon’un bir banka açması durumunda tüketicilerin davranışlarına yönelik yapılan araştırma verilerini paylaştı.

ABD merkezli Cornerstone Advisors araştırma firması tarafından gerçekleştirilen ve farklı yaşlarda 2 bin üstünde ABD vatandağı katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları oldukça ilgi çekici.

Araştırma ilk olarak tüketicilerin tercihini sade bir Amazon Bankacılık hizmeti ve katma değerli ürünler ile verilen bir Amazon bankacılık hizmeti açısından değerlendiriyor.

Tüketicilerin ücretsiz bir banka hesap hizmeti yerine aylık sabit ücrete sahip ama katma değerli hizmetler sunan bir banka hesabına sahip olmayı tercih ediyorlar.

Farklı nesiller için değerlendirme yapılırken X kuşağı biraz daha temkinli davranmayı tercih ederken Y kuşağı daha istekli ancak aylık 5 ila 10 dolarlık katma değerli bir teklif sunulursa Z kuşağının daha talepkar davrandığı gözlemleniyor. Bu veri aynı zamanda Z kuşağının abonelik modellerine genel bakış açısı hakkında da ipucu veriyor.

Benzer bir araştırmanın ülkemizde gerçekleşmesi de anlamlı olabilir öte yandan Türkiye’de bankacılık hizmeti vermek özel lisanslama ve ciddi düzenleyici kurallara tabi. Bu açıdan konuyu ele alacak olursak, sınırların ortadan kalktığı bir bankacılık hizmeti elbette ülkemizde düzenlemelere tabi olacaktır -ki geçmişte Paypal’ın bu sebeple ülkemizden çekildiğine şahit olduk- bu noktada Y ve Z kuşağının tutumu ve gelecekteki rolü daha da önemli bir hale gelecek.

Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CVVC,  Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı
Blockchain
10 görüntüleme
Blockchain
10 görüntüleme

CVVC, Zug’da sadece Blockchain Projeleri için bir kuluçka programını başlattı

yazar05 - 11 Aralık 2018

İsviçre blockchain ekosisteminin önde gelen yatırımcı ve  danışmanları tarafından Zug’da kurulan Crypto Valley Venture Capitals- CVVC, blockchain girişimcileri için bir…

Yandex.Money, Garmin Pay desteği sunmaya başladı
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Yandex.Money, Garmin Pay desteği sunmaya başladı

Erhan Kahraman - 11 Aralık 2018

Garmin ve Yandex’i bir araya getiren anlaşmayla birlikte, dijital ödeme noktasında yepyeni bir hizmet kullanıcılara sunuldu. Yandex.Money fiziksel veya sanal…

Kanada’da ‘şehre özel’ dijital para
Bitcoin
10 görüntüleme
Bitcoin
10 görüntüleme

Kanada’da ‘şehre özel’ dijital para

Melih Çelik - 11 Aralık 2018

Kanada’nın Calgary kenti yönetimi, yerel ekonomiyi güçlendirmek için dijital para çıkartma hazırlığında. Kripto para dünyasının sevdiği, bu sektöre destek olan…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.