Tüketiciler Amazon banka açsa ilgilenir mi?

22 Ocak 2018
594 Görüntüleme

Uzun süredir Amazon’un bir banka hizmeti vermeye başlayacağı söylentileri var. Peki, Amazon böyle bir adım atsa tüketiciler bu hizmete nasıl bakıyor?

Bir süredir TechFin kavramı hayatımıza girmeye başladı. FinTech finansal teknolojileri ifade ederken, TechFin teknoloji firmalarının finansal hizmetlere girdiği yeni bir süreci ifade ediyor. Google, Apple, Amazon gibi firmaların birer TechFin’e dönüşüp dönüşmeyecekleri tartışılıyor. Şüphesiz ki bunların içerisinde e-ticaret devi olan Amazon listenin başında yer alıyor.

The Financial Brand yayınladığı bir makalede Amazon’un bir banka açması durumunda tüketicilerin davranışlarına yönelik yapılan araştırma verilerini paylaştı.

ABD merkezli Cornerstone Advisors araştırma firması tarafından gerçekleştirilen ve farklı yaşlarda 2 bin üstünde ABD vatandağı katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları oldukça ilgi çekici.

Araştırma ilk olarak tüketicilerin tercihini sade bir Amazon Bankacılık hizmeti ve katma değerli ürünler ile verilen bir Amazon bankacılık hizmeti açısından değerlendiriyor.

Tüketicilerin ücretsiz bir banka hesap hizmeti yerine aylık sabit ücrete sahip ama katma değerli hizmetler sunan bir banka hesabına sahip olmayı tercih ediyorlar.

Farklı nesiller için değerlendirme yapılırken X kuşağı biraz daha temkinli davranmayı tercih ederken Y kuşağı daha istekli ancak aylık 5 ila 10 dolarlık katma değerli bir teklif sunulursa Z kuşağının daha talepkar davrandığı gözlemleniyor. Bu veri aynı zamanda Z kuşağının abonelik modellerine genel bakış açısı hakkında da ipucu veriyor.

Benzer bir araştırmanın ülkemizde gerçekleşmesi de anlamlı olabilir öte yandan Türkiye’de bankacılık hizmeti vermek özel lisanslama ve ciddi düzenleyici kurallara tabi. Bu açıdan konuyu ele alacak olursak, sınırların ortadan kalktığı bir bankacılık hizmeti elbette ülkemizde düzenlemelere tabi olacaktır -ki geçmişte Paypal’ın bu sebeple ülkemizden çekildiğine şahit olduk- bu noktada Y ve Z kuşağının tutumu ve gelecekteki rolü daha da önemli bir hale gelecek.

Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FT Partners 2018 yılı FinTech analizini yayınladı
FinTech
8 görüntüleme
FinTech
8 görüntüleme

FT Partners 2018 yılı FinTech analizini yayınladı

Ahmet Usta - 22 Şubat 2019

"FT Partners 2018 Annual FinTech Almanac" başlığı ile yayınlanan 174 sayfalık analiz, 33 binden fazla FinTech şirketi, 10 binden fazla…

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı
Haber
12 görüntüleme
Haber
12 görüntüleme

Allianz X InsurTech’ler için yatırım bütçesini artırdı

yazar05 - 22 Şubat 2019

Allianz Group’un dijital yatırım birimi olan Allianz X, sigorta ve varlık yönetimi ile ilgili olan dijital şirketlere yönelik yatırım bütçesini…

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

AB Parlamentosu sınır ötesi ödemeler için yeni kararlar aldı

yazar05 - 22 Şubat 2019

AB Parlamentosu, euro bölgesinde olan ve olmayan bankalar yapılacak sınır ötesi ödemelerin ücretini düşürecek yeni kararlar aldı. Büyük bir çoğunlukla…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.