Tüketiciler Amazon banka açsa ilgilenir mi?

22 Ocak 2018
531 Görüntüleme

Uzun süredir Amazon’un bir banka hizmeti vermeye başlayacağı söylentileri var. Peki, Amazon böyle bir adım atsa tüketiciler bu hizmete nasıl bakıyor?

Bir süredir TechFin kavramı hayatımıza girmeye başladı. FinTech finansal teknolojileri ifade ederken, TechFin teknoloji firmalarının finansal hizmetlere girdiği yeni bir süreci ifade ediyor. Google, Apple, Amazon gibi firmaların birer TechFin’e dönüşüp dönüşmeyecekleri tartışılıyor. Şüphesiz ki bunların içerisinde e-ticaret devi olan Amazon listenin başında yer alıyor.

The Financial Brand yayınladığı bir makalede Amazon’un bir banka açması durumunda tüketicilerin davranışlarına yönelik yapılan araştırma verilerini paylaştı.

ABD merkezli Cornerstone Advisors araştırma firması tarafından gerçekleştirilen ve farklı yaşlarda 2 bin üstünde ABD vatandağı katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları oldukça ilgi çekici.

Araştırma ilk olarak tüketicilerin tercihini sade bir Amazon Bankacılık hizmeti ve katma değerli ürünler ile verilen bir Amazon bankacılık hizmeti açısından değerlendiriyor.

Tüketicilerin ücretsiz bir banka hesap hizmeti yerine aylık sabit ücrete sahip ama katma değerli hizmetler sunan bir banka hesabına sahip olmayı tercih ediyorlar.

Farklı nesiller için değerlendirme yapılırken X kuşağı biraz daha temkinli davranmayı tercih ederken Y kuşağı daha istekli ancak aylık 5 ila 10 dolarlık katma değerli bir teklif sunulursa Z kuşağının daha talepkar davrandığı gözlemleniyor. Bu veri aynı zamanda Z kuşağının abonelik modellerine genel bakış açısı hakkında da ipucu veriyor.

Benzer bir araştırmanın ülkemizde gerçekleşmesi de anlamlı olabilir öte yandan Türkiye’de bankacılık hizmeti vermek özel lisanslama ve ciddi düzenleyici kurallara tabi. Bu açıdan konuyu ele alacak olursak, sınırların ortadan kalktığı bir bankacılık hizmeti elbette ülkemizde düzenlemelere tabi olacaktır -ki geçmişte Paypal’ın bu sebeple ülkemizden çekildiğine şahit olduk- bu noktada Y ve Z kuşağının tutumu ve gelecekteki rolü daha da önemli bir hale gelecek.

Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir
Genel
40 görüntüleme
Genel
40 görüntüleme

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir

yazar05 - 22 Ekim 2018

Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler…

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı
Röportaj
54 görüntüleme
Röportaj
54 görüntüleme

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı

yazar05 - 22 Ekim 2018

Lonca Mezuniyet Gününde bir FinTech girişimi olarak sunduğu çözümlerle dikkat çeken Akaunting'in kurucu ortağı Denis Duliçi ile Akaunting'i ve Türkiye'deki…

AXA yeni fon yapılanmasıyla FinTech’e yöneliyor
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

AXA yeni fon yapılanmasıyla FinTech’e yöneliyor

Erhan Kahraman - 22 Ekim 2018

AXA Investment Managers, Framlington Finansal fonunu FinTech odaklı yatırımlar yapacak şekilde yeniden organize ediyor. Otuz yıla yakın geçmişi bulunan 55…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.