Tüketiciler Amazon banka açsa ilgilenir mi?

22 Ocak 2018
638 Görüntüleme

Uzun süredir Amazon’un bir banka hizmeti vermeye başlayacağı söylentileri var. Peki, Amazon böyle bir adım atsa tüketiciler bu hizmete nasıl bakıyor?

Bir süredir TechFin kavramı hayatımıza girmeye başladı. FinTech finansal teknolojileri ifade ederken, TechFin teknoloji firmalarının finansal hizmetlere girdiği yeni bir süreci ifade ediyor. Google, Apple, Amazon gibi firmaların birer TechFin’e dönüşüp dönüşmeyecekleri tartışılıyor. Şüphesiz ki bunların içerisinde e-ticaret devi olan Amazon listenin başında yer alıyor.

The Financial Brand yayınladığı bir makalede Amazon’un bir banka açması durumunda tüketicilerin davranışlarına yönelik yapılan araştırma verilerini paylaştı.

ABD merkezli Cornerstone Advisors araştırma firması tarafından gerçekleştirilen ve farklı yaşlarda 2 bin üstünde ABD vatandağı katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları oldukça ilgi çekici.

Araştırma ilk olarak tüketicilerin tercihini sade bir Amazon Bankacılık hizmeti ve katma değerli ürünler ile verilen bir Amazon bankacılık hizmeti açısından değerlendiriyor.

Tüketicilerin ücretsiz bir banka hesap hizmeti yerine aylık sabit ücrete sahip ama katma değerli hizmetler sunan bir banka hesabına sahip olmayı tercih ediyorlar.

Farklı nesiller için değerlendirme yapılırken X kuşağı biraz daha temkinli davranmayı tercih ederken Y kuşağı daha istekli ancak aylık 5 ila 10 dolarlık katma değerli bir teklif sunulursa Z kuşağının daha talepkar davrandığı gözlemleniyor. Bu veri aynı zamanda Z kuşağının abonelik modellerine genel bakış açısı hakkında da ipucu veriyor.

Benzer bir araştırmanın ülkemizde gerçekleşmesi de anlamlı olabilir öte yandan Türkiye’de bankacılık hizmeti vermek özel lisanslama ve ciddi düzenleyici kurallara tabi. Bu açıdan konuyu ele alacak olursak, sınırların ortadan kalktığı bir bankacılık hizmeti elbette ülkemizde düzenlemelere tabi olacaktır -ki geçmişte Paypal’ın bu sebeple ülkemizden çekildiğine şahit olduk- bu noktada Y ve Z kuşağının tutumu ve gelecekteki rolü daha da önemli bir hale gelecek.

Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.