Uzun süredir Amazon’un bir banka hizmeti vermeye başlayacağı söylentileri var. Peki, Amazon böyle bir adım atsa tüketiciler bu hizmete nasıl bakıyor?

Bir süredir TechFin kavramı hayatımıza girmeye başladı. FinTech finansal teknolojileri ifade ederken, TechFin teknoloji firmalarının finansal hizmetlere girdiği yeni bir süreci ifade ediyor. Google, Apple, Amazon gibi firmaların birer TechFin’e dönüşüp dönüşmeyecekleri tartışılıyor. Şüphesiz ki bunların içerisinde e-ticaret devi olan Amazon listenin başında yer alıyor.

The Financial Brand yayınladığı bir makalede Amazon’un bir banka açması durumunda tüketicilerin davranışlarına yönelik yapılan araştırma verilerini paylaştı.

ABD merkezli Cornerstone Advisors araştırma firması tarafından gerçekleştirilen ve farklı yaşlarda 2 bin üstünde ABD vatandağı katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları oldukça ilgi çekici.

Araştırma ilk olarak tüketicilerin tercihini sade bir Amazon Bankacılık hizmeti ve katma değerli ürünler ile verilen bir Amazon bankacılık hizmeti açısından değerlendiriyor.

Tüketiciler Amazon banka açsa ilgilenir mi?

Tüketicilerin ücretsiz bir banka hesap hizmeti yerine aylık sabit ücrete sahip ama katma değerli hizmetler sunan bir banka hesabına sahip olmayı tercih ediyorlar.

Tüketiciler Amazon banka açsa ilgilenir mi?

Farklı nesiller için değerlendirme yapılırken X kuşağı biraz daha temkinli davranmayı tercih ederken Y kuşağı daha istekli ancak aylık 5 ila 10 dolarlık katma değerli bir teklif sunulursa Z kuşağının daha talepkar davrandığı gözlemleniyor. Bu veri aynı zamanda Z kuşağının abonelik modellerine genel bakış açısı hakkında da ipucu veriyor.

Benzer bir araştırmanın ülkemizde gerçekleşmesi de anlamlı olabilir öte yandan Türkiye’de bankacılık hizmeti vermek özel lisanslama ve ciddi düzenleyici kurallara tabi. Bu açıdan konuyu ele alacak olursak, sınırların ortadan kalktığı bir bankacılık hizmeti elbette ülkemizde düzenlemelere tabi olacaktır -ki geçmişte Paypal’ın bu sebeple ülkemizden çekildiğine şahit olduk- bu noktada Y ve Z kuşağının tutumu ve gelecekteki rolü daha da önemli bir hale gelecek.

Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.