Bitcoin başarısız olsa da yolu aydınlatıldı

23 Ocak 2018
625 Görüntüleme

Bitcoin sevenler ve yerenler olarak iki farklı grubun varlığından bahsedebiliriz. “Siyah Kuğu – Olasılıksız Görünenin Etkisi” isimli kitabın yazarı Nassim Nicholas Taleb bakış açımızı farklı bir yöne çekiyor.

Nassim Nicholas Taleb kısmen deneme yazarı, kısmen borsacı ve yatırımcı kimliğine sahip Lübnan doğumlu ve yaşamını talih, belirsizlik, olasılık ve bilgi konularına adamış bir düşünür.* Bu güne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar ve öngördüğü olaylar ile pek çok kez haklı çıkan, finans dünyasındaki karmaşık yapılara yalın bakış açıları geliştirmiş bir isim.

Taleb, Medium hesabında yayınladığı yeni bir yazısında Bitcoin dünyasına, belki de gerçeğine, farklı bir bakış açısı getiriyor. Bu bakış açısı bilinmedik ve gizli bir bakış açısı değil ama yazarın gözüne görünen ile kaleminden dökülenler bir şiir edası ile bir araya geliyor.

“Bu işin mantığına ilk noktasına bakarak veya modern zamanlar dediğimiz en sonundan başlamayı tercih edebiliriz” diyor Taleb ve devam ediyor; “Ben bu satırları yazarken bütünüyle uzmanlık gerektiren bir alana karşı başlayan bir ayaklanmaya şahit oluyoruz. Bu alanda anlamamızın güç olduğu makroekonomik gerçeklikte alanlardaki uzmanların bile kendi uzmanlıklarından bihaber olduğu bir gerçek söz konusu.”

Taleb’in oldukça ağır ve ağdalı bir dil ile kaleme aldığı makalesinde küresel ekonomik dengelere gereken dokunuşları ve referansları verdikten sonra dikkat çektiği nokta, son yılların en çok konuşulan konusu, Bitcoin.

“Şu anda Bitcoin’in bir devleti yok” diyor Taleb ve soruyor; “Ama para birimi olarak kabul edilebilecek altın, gümüş ve diğer metallerin de birer devleti olmadığını sorulursa ne olacak?” Cevabını yine kendisi veriyor; “Tam olarak öyle değil. Bu metallerden birisi ile işlem yaparsanız günün sonunda gerçek bir para birimine yolunuzu çıkartacak bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz.” Taleb’e göre bu sürecin kontrolü bankaların ve bankaların da kontrolü devletlerin elinde. Bu sebeple Bitcoin, altın transferlerine karşı önemli bir avantaja sahip zira kodun akışına hiç bir devletin müdahalesi söz konusu değil.

Taleb; Bitcoin yükselebilir, düşebilir ve günün sonunda bütünüyle başarısızlığa uğrayarak ortadan kalkabilir düşüncesine sahip ama altını çizdiği nokta Bitcoin’in ilk kez gerçek anlamda organik bir birim olduğu yönünde. Organik çünkü sadece kullanıcılarının iradesi ile işlem görebiliyor.

“Orwell tarzı bir geleceğe karşı sigortamız” şeklinde tanımlıyor Taleb Bitcoin’i ve yazısında önemle vurguluyor; “Bitcoin başarısız olup yok olabilir ama bir kere nasıl yol alacağımızı öğrendik ve bu yolu artık kapatmak mümkün değil.”

*D&R kitap sayfasında yazar için yapılan tanımdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
10 görüntüleme
Bitcoin
10 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.