Bitcoin başarısız olsa da yolu aydınlatıldı

23 Ocak 2018
592 Görüntüleme

Bitcoin sevenler ve yerenler olarak iki farklı grubun varlığından bahsedebiliriz. “Siyah Kuğu – Olasılıksız Görünenin Etkisi” isimli kitabın yazarı Nassim Nicholas Taleb bakış açımızı farklı bir yöne çekiyor.

Nassim Nicholas Taleb kısmen deneme yazarı, kısmen borsacı ve yatırımcı kimliğine sahip Lübnan doğumlu ve yaşamını talih, belirsizlik, olasılık ve bilgi konularına adamış bir düşünür.* Bu güne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar ve öngördüğü olaylar ile pek çok kez haklı çıkan, finans dünyasındaki karmaşık yapılara yalın bakış açıları geliştirmiş bir isim.

Taleb, Medium hesabında yayınladığı yeni bir yazısında Bitcoin dünyasına, belki de gerçeğine, farklı bir bakış açısı getiriyor. Bu bakış açısı bilinmedik ve gizli bir bakış açısı değil ama yazarın gözüne görünen ile kaleminden dökülenler bir şiir edası ile bir araya geliyor.

“Bu işin mantığına ilk noktasına bakarak veya modern zamanlar dediğimiz en sonundan başlamayı tercih edebiliriz” diyor Taleb ve devam ediyor; “Ben bu satırları yazarken bütünüyle uzmanlık gerektiren bir alana karşı başlayan bir ayaklanmaya şahit oluyoruz. Bu alanda anlamamızın güç olduğu makroekonomik gerçeklikte alanlardaki uzmanların bile kendi uzmanlıklarından bihaber olduğu bir gerçek söz konusu.”

Taleb’in oldukça ağır ve ağdalı bir dil ile kaleme aldığı makalesinde küresel ekonomik dengelere gereken dokunuşları ve referansları verdikten sonra dikkat çektiği nokta, son yılların en çok konuşulan konusu, Bitcoin.

“Şu anda Bitcoin’in bir devleti yok” diyor Taleb ve soruyor; “Ama para birimi olarak kabul edilebilecek altın, gümüş ve diğer metallerin de birer devleti olmadığını sorulursa ne olacak?” Cevabını yine kendisi veriyor; “Tam olarak öyle değil. Bu metallerden birisi ile işlem yaparsanız günün sonunda gerçek bir para birimine yolunuzu çıkartacak bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz.” Taleb’e göre bu sürecin kontrolü bankaların ve bankaların da kontrolü devletlerin elinde. Bu sebeple Bitcoin, altın transferlerine karşı önemli bir avantaja sahip zira kodun akışına hiç bir devletin müdahalesi söz konusu değil.

Taleb; Bitcoin yükselebilir, düşebilir ve günün sonunda bütünüyle başarısızlığa uğrayarak ortadan kalkabilir düşüncesine sahip ama altını çizdiği nokta Bitcoin’in ilk kez gerçek anlamda organik bir birim olduğu yönünde. Organik çünkü sadece kullanıcılarının iradesi ile işlem görebiliyor.

“Orwell tarzı bir geleceğe karşı sigortamız” şeklinde tanımlıyor Taleb Bitcoin’i ve yazısında önemle vurguluyor; “Bitcoin başarısız olup yok olabilir ama bir kere nasıl yol alacağımızı öğrendik ve bu yolu artık kapatmak mümkün değil.”

*D&R kitap sayfasında yazar için yapılan tanımdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6493 sayılı kanunda yeni düzenlemeler yayınlandı
Haber
24 görüntüleme
Haber
24 görüntüleme

6493 sayılı kanunda yeni düzenlemeler yayınlandı

yazar05 - 22 Ekim 2018

FinTech girişimleri için oldukça önemli olan 6493 sayılı "ÖDEME HİZMETLERİ VE ELEKTRONİK PARA İHRACI İLE ÖDEME KURULUŞLARI VE ELEKTRONİK PARA…

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir
Genel
47 görüntüleme
Genel
47 görüntüleme

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir

yazar05 - 22 Ekim 2018

Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler…

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı
Röportaj
60 görüntüleme
Röportaj
60 görüntüleme

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı

yazar05 - 22 Ekim 2018

Lonca Mezuniyet Gününde bir FinTech girişimi olarak sunduğu çözümlerle dikkat çeken Akaunting'in kurucu ortağı Denis Duliçi ile Akaunting'i ve Türkiye'deki…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.