Çiftçinin dostu FinTech şirketi

23 Ocak 2018
542 Görüntüleme

Mikrokredi yeni bir kavram değil, ancak Endonezya merkezli Mekar, geliştirdiği iş modeli ile mikrokredi, FinTech ve tarım sektörünü bir araya getiriyor.

Coğrafi koşulların ekonomi üzerindeki etkisi tarih boyunca kendisini göstermiştir. Bu koşullar kimi zaman üzücü ve yıkıcı savaşlarla sonuçlansa da dünya artık başka bir yer. Zorlu coğrafi koşullar söz konusu olduğunda ise binlerce adadan oluşan Endonezya gibi ülkeler kendine özgü iş modelleri ile global pazarda yer bulabiliyor. Bunlar arasındaki en dikkat çeken örneklerden biri ise aynı zamanda bir sosyal girişim olan Mekar.

Ülkenin tanınmış işadamlarından Putera Sampoerna tarafından yönetilen Mekar, iş modeli ile kendini öne çıkarıyor. Mikrokredi, FinTech ve tarım sektörünü bir araya getiren Mekar’ın CEO’su Thierry Sanders, South China Morning Post’a verdiği röportajda şirketin geldiği noktayı ve gelecek planlarını aktarıyor.

Ocak 2016’dan bu yana 7 milyon ABD doları tutarında mikro krediyi gelir seviyesi düşük çiftçilerle buluşturan Mekar, Endonezya’nın kimi kaynaklarda 17 bini aşan, ancak son resmi açıklamada yaklaşık 15 bin adadan oluşan ülkede bankaların bıraktığı boşluğu dolduruyor. Ülkedeki bankaların, ülkenin bu yapısı nedeniyle her adada her çiftçiye ulaşıp onlara kredi açma konusunda pek istekli olmadığını kaydeden Sanders, en fazla 50 çalışanı bulan küçük işletmelerin finansman ihtiyacını karşıladıklarını söylüyor.

Sanders’in aktardığı bilgiler arasında dikkat çeken bir konu da kredi verilenlerin cinsiyeti. Ülkede kadınların erkeklere oranla borçlarını geri ödemede çok daha titiz davrandığını belirten Sanders, finansman sağladıkları kişilerin yüzde 90’ının kadınlar olduğunu ifade ediyor.

Mekar’ın FinTech’i devreye aldığı noktalardan biri ise kredi başvurularının doğrulanmasında kendini gösteriyor. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin yüz özelliklerinin kimlik kartlarındaki fotoğraflarla eşleşip eşleşmediğini tespit için makine öğrenmesi temelli bir yapay zeka kullandıklarını kaydeden Sanders, yakın gelecekte bu iş modelini benzer coğrafi özelliklere sahip Filipinler gibi ülkelerde de uygulamak istediklerini belirtiyor. Sanders, Mekar’ın bir başka hedefini ise yabancı yatırımcıların bu sürece dahil olması olarak açıklıyor. Bu kapsamda yıl sonuna kadar pek çok görüşme yapacaklarını belirten Sanders, Mekar’a bu sayede global bir kimlik kazandırmak istediklerini belirtiyor.

Görsel: Jack Merridew, Wikimedia

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.