Çiftçinin dostu FinTech şirketi

23 Ocak 2018
501 Görüntüleme

Mikrokredi yeni bir kavram değil, ancak Endonezya merkezli Mekar, geliştirdiği iş modeli ile mikrokredi, FinTech ve tarım sektörünü bir araya getiriyor.

Coğrafi koşulların ekonomi üzerindeki etkisi tarih boyunca kendisini göstermiştir. Bu koşullar kimi zaman üzücü ve yıkıcı savaşlarla sonuçlansa da dünya artık başka bir yer. Zorlu coğrafi koşullar söz konusu olduğunda ise binlerce adadan oluşan Endonezya gibi ülkeler kendine özgü iş modelleri ile global pazarda yer bulabiliyor. Bunlar arasındaki en dikkat çeken örneklerden biri ise aynı zamanda bir sosyal girişim olan Mekar.

Ülkenin tanınmış işadamlarından Putera Sampoerna tarafından yönetilen Mekar, iş modeli ile kendini öne çıkarıyor. Mikrokredi, FinTech ve tarım sektörünü bir araya getiren Mekar’ın CEO’su Thierry Sanders, South China Morning Post’a verdiği röportajda şirketin geldiği noktayı ve gelecek planlarını aktarıyor.

Ocak 2016’dan bu yana 7 milyon ABD doları tutarında mikro krediyi gelir seviyesi düşük çiftçilerle buluşturan Mekar, Endonezya’nın kimi kaynaklarda 17 bini aşan, ancak son resmi açıklamada yaklaşık 15 bin adadan oluşan ülkede bankaların bıraktığı boşluğu dolduruyor. Ülkedeki bankaların, ülkenin bu yapısı nedeniyle her adada her çiftçiye ulaşıp onlara kredi açma konusunda pek istekli olmadığını kaydeden Sanders, en fazla 50 çalışanı bulan küçük işletmelerin finansman ihtiyacını karşıladıklarını söylüyor.

Sanders’in aktardığı bilgiler arasında dikkat çeken bir konu da kredi verilenlerin cinsiyeti. Ülkede kadınların erkeklere oranla borçlarını geri ödemede çok daha titiz davrandığını belirten Sanders, finansman sağladıkları kişilerin yüzde 90’ının kadınlar olduğunu ifade ediyor.

Mekar’ın FinTech’i devreye aldığı noktalardan biri ise kredi başvurularının doğrulanmasında kendini gösteriyor. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin yüz özelliklerinin kimlik kartlarındaki fotoğraflarla eşleşip eşleşmediğini tespit için makine öğrenmesi temelli bir yapay zeka kullandıklarını kaydeden Sanders, yakın gelecekte bu iş modelini benzer coğrafi özelliklere sahip Filipinler gibi ülkelerde de uygulamak istediklerini belirtiyor. Sanders, Mekar’ın bir başka hedefini ise yabancı yatırımcıların bu sürece dahil olması olarak açıklıyor. Bu kapsamda yıl sonuna kadar pek çok görüşme yapacaklarını belirten Sanders, Mekar’a bu sayede global bir kimlik kazandırmak istediklerini belirtiyor.

Görsel: Jack Merridew, Wikimedia

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
15 görüntüleme
Video
15 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
15 görüntüleme
Genel
15 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.