Çiftçinin dostu FinTech şirketi

23 Ocak 2018
449 Görüntüleme

Mikrokredi yeni bir kavram değil, ancak Endonezya merkezli Mekar, geliştirdiği iş modeli ile mikrokredi, FinTech ve tarım sektörünü bir araya getiriyor.

Coğrafi koşulların ekonomi üzerindeki etkisi tarih boyunca kendisini göstermiştir. Bu koşullar kimi zaman üzücü ve yıkıcı savaşlarla sonuçlansa da dünya artık başka bir yer. Zorlu coğrafi koşullar söz konusu olduğunda ise binlerce adadan oluşan Endonezya gibi ülkeler kendine özgü iş modelleri ile global pazarda yer bulabiliyor. Bunlar arasındaki en dikkat çeken örneklerden biri ise aynı zamanda bir sosyal girişim olan Mekar.

Ülkenin tanınmış işadamlarından Putera Sampoerna tarafından yönetilen Mekar, iş modeli ile kendini öne çıkarıyor. Mikrokredi, FinTech ve tarım sektörünü bir araya getiren Mekar’ın CEO’su Thierry Sanders, South China Morning Post’a verdiği röportajda şirketin geldiği noktayı ve gelecek planlarını aktarıyor.

Ocak 2016’dan bu yana 7 milyon ABD doları tutarında mikro krediyi gelir seviyesi düşük çiftçilerle buluşturan Mekar, Endonezya’nın kimi kaynaklarda 17 bini aşan, ancak son resmi açıklamada yaklaşık 15 bin adadan oluşan ülkede bankaların bıraktığı boşluğu dolduruyor. Ülkedeki bankaların, ülkenin bu yapısı nedeniyle her adada her çiftçiye ulaşıp onlara kredi açma konusunda pek istekli olmadığını kaydeden Sanders, en fazla 50 çalışanı bulan küçük işletmelerin finansman ihtiyacını karşıladıklarını söylüyor.

Sanders’in aktardığı bilgiler arasında dikkat çeken bir konu da kredi verilenlerin cinsiyeti. Ülkede kadınların erkeklere oranla borçlarını geri ödemede çok daha titiz davrandığını belirten Sanders, finansman sağladıkları kişilerin yüzde 90’ının kadınlar olduğunu ifade ediyor.

Mekar’ın FinTech’i devreye aldığı noktalardan biri ise kredi başvurularının doğrulanmasında kendini gösteriyor. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin yüz özelliklerinin kimlik kartlarındaki fotoğraflarla eşleşip eşleşmediğini tespit için makine öğrenmesi temelli bir yapay zeka kullandıklarını kaydeden Sanders, yakın gelecekte bu iş modelini benzer coğrafi özelliklere sahip Filipinler gibi ülkelerde de uygulamak istediklerini belirtiyor. Sanders, Mekar’ın bir başka hedefini ise yabancı yatırımcıların bu sürece dahil olması olarak açıklıyor. Bu kapsamda yıl sonuna kadar pek çok görüşme yapacaklarını belirten Sanders, Mekar’a bu sayede global bir kimlik kazandırmak istediklerini belirtiyor.

Görsel: Jack Merridew, Wikimedia

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6493 sayılı kanunda yeni düzenlemeler yayınlandı
Haber
24 görüntüleme
Haber
24 görüntüleme

6493 sayılı kanunda yeni düzenlemeler yayınlandı

yazar05 - 22 Ekim 2018

FinTech girişimleri için oldukça önemli olan 6493 sayılı "ÖDEME HİZMETLERİ VE ELEKTRONİK PARA İHRACI İLE ÖDEME KURULUŞLARI VE ELEKTRONİK PARA…

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir
Genel
47 görüntüleme
Genel
47 görüntüleme

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir

yazar05 - 22 Ekim 2018

Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler…

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı
Röportaj
60 görüntüleme
Röportaj
60 görüntüleme

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı

yazar05 - 22 Ekim 2018

Lonca Mezuniyet Gününde bir FinTech girişimi olarak sunduğu çözümlerle dikkat çeken Akaunting'in kurucu ortağı Denis Duliçi ile Akaunting'i ve Türkiye'deki…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.