İran Merkez Bankası, cep telefonları ile ödeme yapmayı kolaylaştırmayı da kapsayan yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor.

21 Mart’ta başlayacak olan yeni mali yılla birlikte İran’da ödeme sistemlerinde önemli değişimler yaşanabilir. The Paypers’ın, İran merkezli İngilizce yayın yapan Financial Tribune’e dayanarak verdiği habere göre İran Merkez Bankası (CBI) ciddi hazırlıklar içinde.

Yeni ödeme modelleri oluşturma amacıyla başlatılan bu değişimle birlikte veri güvenliğini elden bırakmadan alternatifler oluşturulması hedefleniyor.

Bununla birlikte İran Merkez Bankası Europay, MasterCard ve Visa teknolojilerini benimseme ve banka kartlarını daha akıllı hale getirme konusunda da yeni bir uyum düzenleme amacını güdüyor. Bununla birlikte ülkedeki mevcut bankacılık sisteminin yapısının bu değişimde iki önemli bariyer içerdiği de belirtiliyor. Bu engellerin ilki mevcut sistemin yeni ödeme seçeneklerini destekleyecek kapsamlı bir altyapıya sahip olmaması olarak tanımlanıyor. İkinci engel ise tüketicilerin ve diğer hak sahiplerinin geçişe destek verip vermeyeceği.

İran Merkez Bankası’nın önümüzdeki günlerde FinTech şirketlerine yönelik iki farklı seçeneği resmen duyurması bekleniyor.