Borsanın yönünü ve hisse hareketlerini öngörmek çoğunlukla deneyimli uzmanların işidir. Ancak artık bir rakipleri daha var: Özel geliştirilmiş bir Twitter algoritması…

Hollanda’da bulunan Rotterdam Erasmus Üniversitesi sosyal medya ve FinTech’i bir araya getiren bir çalışmaya imza attı. Üniversite bünyesindeki Rotterdam School of Management (RSM) bünyesinde yürütülen çalışmalarla borsa üzerinde daha gerçekçi öngörülerde bulunmak mümkün gibi görünüyor. Finextra’nın haberine göre RSM’den Ting Li ve Jan van Dalen’in başında olduğu bir ekip tarafından geliştirilen algoritma, Twitter üzerindeki mesajları analiz edip satın alma, bekleme ya da satma önerilerinde bulunabiliyor.

S&P 100 endeksinde listelenen hisse senetlerinin bahsedildiği 1 milyondan fazla mesajın analiz edilmesi sonucu geliştirilen uygulama, Twitter’ın olmazsa olmazı Retweet mekanizmasını da dikkate alıyor. “Satın al!” türü ifadeler içeren mesajlardaki ortalama getiri ciddi anlamda yüksek çıkarken, retweet edilen mesajların etkisi daha da güçlü oluyor. Bununla birlikte bir borsa hakkında gönderilen tweet sayısı ticaret hacmi ve dalgalanma oranları konusunda da fikir verebiliyor.

Aslında Twitter’ı bu tip, kapsamlı analizler için büyük veri deposu olarak kullanmak yeni bir yaklaşım değil. Yıllar önce ABD’de yaşanan bir salgın hastalığın yayılma süreçlerini takip etmek için de benzer bir yöntem uygulanmış, hatta ABD eski Başkanı Barack Obama ikinci kez seçildiğinde kampanya yönetiminde yine Twitter’ı kaynak olarak kullanmıştı.

Algoritmayı geliştiren araştırmacılar, bunun geçerli bir ticari uygulama olduğunu kanıtlayabilmek adına 21 hafta süren bir simülasyon yaptıklarını da belirtiyor. Ting Li ve Jan van Dalen’in algoritmaya dair yorumlarını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.