FinTech dünyasının önemli fikir liderlerinden Chris Skinner, The Banker’daki “When Innovation and Compliance Clash” başlıklı yazısında finans sektöründeki düzenlemelerin olası olumsuz etkilerine dikkat çekiyor.

Chris Skinner yeni makalesinde özetle; düzenleyici kurumların attığı adımların FinTech’lerin gücünün azalmasına yol açabileceğini belirtiyor. Skinner kişisel bir değerlendirme olarak bankaların pek çok düzenlemeye tabi olduğunu ve bu sebeple bankalara FinTech’lerden daha çok güvendiğini aktarıyor.

Kişisel değerlendirmesini paylaştıktan sonra, Skinner; FinTech’lerin yaşamının dört evreden oluştuğuna dikkat çekiyor.

  • Girişim aşaması: FinTech’lerin istedikleri her şeyi yapmasının mümkün olduğu dönem.
  • Büyüme aşaması: Şirketin büyümesi için gerekli personel, eğitim vb. adımların atıldığı dönem.
  • Olgunlaşma aşaması: FinTech’lerin artık kalıcı yollarını belirlediği ve yeni ihtiyaçlara/düzenlemelere/rekabete uyum sağlamakta zorlandığı dönem.
  • Yaşlılık dönemi: Devam eden ekiplerin ve yöneticilerin yeni liderlere dönüşmesi için çaba harcanan dönem.

Skinner zamanla daha fazla rekabet ve düzenlemenin etkisiyle başlangıçtaki enerjiyi korumanın kolay olmadığının altını çiziyor ve şirketlere tamamlayıcı unsurları eklemenin önemine dikkat çekiyor.

Yıkıcı yenilikçi şirketlerin olgunluk aşamasından yaşlılığa geçmekte olduğunu belirten Chris; Facebook’un Whatsapp’ı, Google’ın Deep Mind’ı, PayPal’ın Braintree ve Venmo’yu almasının başarılı tamamlayıcı adımlar olduğunu ifade ediyor.

Chris Skinner’ın yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu derlemeyi bizlere sağlayan Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız’a teşekkür ediyoruz.