Popüler mesajlaşma uygulamalarından Telegram, Mart ayında gerçekleştireceği ICO’dan elde edeceği gelirle kuracağı Blockchain platformunun pek çok sorunu çözeceğini iddia ediyor. Peki bu iddia ne kadar gerçekçi?

Bir WhatsApp ya da Çin’deki kullanıcıları hızla milyar seviyesine giden WeChat olmayabilir. Ancak bugün dünya genelinde 170 milyon kullanıcıya ulaşan Telegram’ı da es geçmemek gerekiyor. İlk çıktığında şifreli mesajlaşma uygulamasıyla adından söz ettiren Telegram şu sıralar ise “yeni nesil Blockchain platformu” ile hem FinTech hem de girişim sermayesi dünyasının gündeminde bulunuyor.

2018, Telegram için muhteşem bir çıkış ya da büyük bir hayal kırıklığı yılı olabilir. Şirketin Mart ayında yapacağı öngörülen ICO satışı için global pazarın büyük yatırımcılarının hazır bir şekilde beklediği ifade ediliyor.

Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, ICO sonrası elde edeceği gelirle yeni nesil bir Blockchain platformu geliştireceklerini ve bu teknolojinin son zamanlarda sıklıkla karşılaştığı doğrulama için harcanan sürenin yüksekliği gibi sorunları ortadan kaldıracaklarını iddia ediyor. Telegram, bunu gerçekleştirebilmek içinse yoğunluğa göre blokları parçalayıp birleştirecek bir teknoloji ile yapacak. Telegram Open Network (TON) adı verilen bu yeni Blockchain platformu, aynı zamanda yine ICO sonrası devreye alınacak olan ve Bitcoin ile Ethereum’un üzerinde konumlandırılan bir kripto para birimi ile gerçekleştirilecek.

Mart’ta gerçekletirilecek ICO yaklaşırken konuyla ilgili uzman yorumlarında da bir artış görülüyor. Financial Times’ta “Silicon Valley investors line up to back Telegram ICO” başlığıyla yayımlanan bir analizde konu daha çok yatırımcılar gözünden ele alınıyor. CEO Pavel Durov’u, “Rusya’nın en büyük sosyal paylaşım ağı VKontakte’nin kurucusu. Hükümetin kendisine muhalefet eden paylaşımlara dair sansür ve bilgi talep etmesi nedeniyle 2014’te ülkeyi terk etti. Telegram’ı ise ekibiyle birlikte Dubai’de kurdu.” cümleleriyle tanıtıyor.

Telegram’ın kripto para birimlerini geniş kesimlere yayacak bir sanal ekonomi inşa etme hedefinde olduğu belirtilen Chloe Cornish ve Richard Waters imzalı analizde, bunun TON üzerinde işleyen bir kripto para birimi ile Telegram üzerindeki sanal mağazalara erişim ile gerçekleştirileceği ifade ediliyor. Aynı makalede, bu çalışmaların 2019 ortalarında tamamlanmasının beklendiği de kaydedilmiş.

Telegram 2 milyar dolar toplamayı hedefliyor

Konuyla ilgili bir başka güncel analize ise Technology Review’de Mike Orcutt imzasıyla rastlıyoruz. Orcutt, “Telegram’s ICO: Give us $2 billion and we’ll solve all of blockchain’s problems”  başlıklı yazısında şirketin 2 milyar dolarlık bir fon toplamayı amaçladığını belirtiyor. ICO yatırımlarının hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu kaydeden Orcutt, Telegram’ın yeni TON platformu ile pek çok şeyi yapacağını söylediğini, ancak bunu nasıl yapacağından bahsetmediğine dikkat çekiyor.

MIT Sloan School of Management’tan kripto para ekonomisi uzmanı Profesör Christian Catalini’nin yorumlarını da paylaşan Mike Orcutt, Catalini’nin Bitcoin’deki görüş ayrılıkları sonrası yaşanan çatallaşmanın kripto para ekonomisinde yarattığı dalgalanmaya dikkat çekiyor.

Telegram’ın akıllarda oluşan tüm soru işaretlerini yanıtlaması gerektiğini kaydeden Orcutt, ICO’nun başarılı olması durumunda bile yeni platformun inşaası için ciddi maliyetlerle karşılaşacağına vurgu yapıyor.

Telegram hedeflerine ulaşabilir mi?

Genel tabloya bakıldığında Telegram’ın hem avantajları hem de dezavantajları olduğunu söylemek mümkün. Şirketin en önemli avantajlarından biri kripto para piyasasındaki kullanıcıların öncelikli mesajlaşma uygulaması olması. Dolayısıyla yeni platform ve üzerinde çalışacak kripto paranın kısa sürede benimsenmesi şaşırtıcı olmayacak. Dezavantajlarına bakıldığında ise ICO satışlarının yasal bir zemine oturmamış, en azından küresel bir standart geliştirilmemiş olması başı çekiyor. Bununla birlikte, Financial Times makalesinde belirtilen yeni sanal ekonomideki ticari anlaşmazlıkların nasıl giderileceği, tüketicilerin ve kullanıcıların haklarının nasıl korunacağının da netleşmesi gerekiyor.