Davos’ta devam eden Dünya Ekonomik Forumu konferansında kripto varlıkların mevcut durumu ve geleceği tartışıldı.

Davos, İsviçre‘de devam eden Dünya Ekonomik Forumu’nda (World Economic Forum – WEF) kripto varlıklar da sahne aldı ve gerçekleşen oturumda esas olarak kripto varlıkların bir para birimi olup olmadığı tartışıldı.

“The Crypto-Asset Bubble” olarak adlandırılan panelde, İsveç Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cecilia Skingsley, Radian Partners Müdürü Jennifer Zhu Scott, Index Ventures’ın Genel Ortakları ve Kurucuları Neil Rimer ile Nobel Ödüllü Robert Shiller yer aldı.

Robert Shiller genel olarak uzmanların görüşlerindeki cepheden uzaklaşmadı ve Bitcoin’in fiyatlandırma için çok belirsiz bir yapıda olduğunu belirtti. Shiller’a göre Bitcoin’i mümkün kılan Blockchain teknolojisi “gerçekten zekice bir fikir” ve bu teknolojinin başka yerlerde daha iyi uygulanabileceğini düşünüyor.

Jennifer Zhu Scott ise Bitcoin’i “çok berbat bir para birimi” olarak niteleyen kritik bir görüşe sahip. Scott’a katılan Cecilia Skingsley; bir para biriminin verimli olması için fiyat istikrarı ve yaygın kabul görmesi gerektiğini savundu ve sözlerine şöyle devam etti: “Bana göre kripto para birimleri – Bitcoin ve diğerleri – para kriterlerini karşılamıyorlar, varlık olarak adlandırılabilirler, ancak istikrarlı bir değer deposu değil, çok dalgalıdırlar ve kullanışsızlar. Şimdilik sadece bir değişim aracı olarak kullanılıyorlar.”

Index Ventures’dan Neil Rimer; Bitcoin’in şimdiye kadar ortaya çıkan en cesur, cömert ve derin buluşlardan biri olduğunu belirttikten sonra sadece dokuz yaşında olduğunun altını çizdi. Rimer sözlerine şöyle devam etti: “Bu deney henüz dokuz yaşında, gelecekte tamamen başarısız olabilir ve değeri sıfıra düşebilir, ancak dikkate değer bir takım şeylerin gerçekleştiğini inkar edemeyiz.”

Panelin ilerleyen dakikalarında tekrardan söz alan Scott: “Bitcoin’in değeri üzerine tartışmaları ve geleceğini bir kenara koyarsak bugün bir Nobel Ödülü sahibi, bir merkez bankası yöneticisi ve tecrübeli bir yatırımcı ile birlikte Davos’ta Bitcoin hakkında konuşuyoruz. Bence bu güçlü bir araç” dedi.

Scott’a göre, 10 yıl içinde ortaya çıkacak bir kriptoparanın bugünkü Bitocoin’den büyük ölçüde farklı olabilir. Scott bu fikrini MySpace ve Facebook örnekleri ile destekliyor.

Bu haber Coindesk’in aynı başlıklı orjinal haberinden derlenmiştir.