İngiltere “İslami FinTech” peşinde

26 Ocak 2018
583 Görüntüleme

Bağımsız bir İslami Finans grubu ve FinTech uygulayıcıları, 24 Ocak’ta düzenlenen İngiltere İslami FinTech Panelinde bir araya geldiler.

The National Law Review isimli internet sitesinde yayınlanan habere göre  gerçekleştirilen panel, Londra’nın küresel bir FinTech merkezi olma gücünü kullanarak bu vesileyle aynı zamanda İslami Finans adına popüler bir merkez olmasını hedefleyen stratejik süreçlerin ele alındığı bir etkinlik mahiyetine sahip.

Panelin başkanlığını, İslami Finans ve İslami FinTech danışmanlık bürosu olan Cordoba Capital‘den Harris Irfan gerçekleştirdi. Irfan daha önce Deutsche Bank’ın İslami Finansman Grubunda CEO’luk, Barclays İslami Finansman Bölümü Başkanlığı ve Rasmala Group’da Yatırım Bankacılığı Müdürlüğü gibi konuya oldukça hakim olduğu bir özgeçmişe sahip.

Etkinlik kapsamında Cordoba Capital ve IslamicBanker tarafından yayınlanan İslami Finans sektörüyle ilgili yeni bir rapor çalışmasına göre; İslami bir FinTech yapılanması, şeriat uyumlu FinTech şirketlerine destek sağlamak için mevcut kamu altyapısının yanında çalışacak bir topluluk oluşturmanın önemini vurguluyor.

Aralık 2017’de RedMoney Group tarafından yayınlanan İslami FinTech Ekosistemi başlıklı rapora göre, küresel olarak yaklaşık 116 İslami FinTech firmasının 18’inin İngiltere’de kurulduğunu ve İngiltere’nin Malezya’dan sonra İslami FinTech’in ikinci en büyük merkezi haline geldiği tespitini yapıyor. Belirlenen İslami FinTech şirketlerinde ülkelere göre sıralamalarda Endonezya’da 15, Birleşik Arap Eemirlikleri’nde 15 ve ABD’de 14 firma bulunuyor.

Gerçekleşen İslami FinTech Paneli sonunda İngiltere’nin öncelikli olarak şu konulara eğilmesi gerektiği belirlenmiş;

  • Sektördeki zorlukları belirlemek
  • Bunların üstesinden gelmek için somut çözüm yollarını araştırmak
  • Uyumlu bir topluluk oluşturmak
  • İslami FinTech sektörünü tanıtmak
  • Politika gündemini belirlemek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.