İngiltere “İslami FinTech” peşinde

26 Ocak 2018
634 Görüntüleme

Bağımsız bir İslami Finans grubu ve FinTech uygulayıcıları, 24 Ocak’ta düzenlenen İngiltere İslami FinTech Panelinde bir araya geldiler.

The National Law Review isimli internet sitesinde yayınlanan habere göre  gerçekleştirilen panel, Londra’nın küresel bir FinTech merkezi olma gücünü kullanarak bu vesileyle aynı zamanda İslami Finans adına popüler bir merkez olmasını hedefleyen stratejik süreçlerin ele alındığı bir etkinlik mahiyetine sahip.

Panelin başkanlığını, İslami Finans ve İslami FinTech danışmanlık bürosu olan Cordoba Capital‘den Harris Irfan gerçekleştirdi. Irfan daha önce Deutsche Bank’ın İslami Finansman Grubunda CEO’luk, Barclays İslami Finansman Bölümü Başkanlığı ve Rasmala Group’da Yatırım Bankacılığı Müdürlüğü gibi konuya oldukça hakim olduğu bir özgeçmişe sahip.

Etkinlik kapsamında Cordoba Capital ve IslamicBanker tarafından yayınlanan İslami Finans sektörüyle ilgili yeni bir rapor çalışmasına göre; İslami bir FinTech yapılanması, şeriat uyumlu FinTech şirketlerine destek sağlamak için mevcut kamu altyapısının yanında çalışacak bir topluluk oluşturmanın önemini vurguluyor.

Aralık 2017’de RedMoney Group tarafından yayınlanan İslami FinTech Ekosistemi başlıklı rapora göre, küresel olarak yaklaşık 116 İslami FinTech firmasının 18’inin İngiltere’de kurulduğunu ve İngiltere’nin Malezya’dan sonra İslami FinTech’in ikinci en büyük merkezi haline geldiği tespitini yapıyor. Belirlenen İslami FinTech şirketlerinde ülkelere göre sıralamalarda Endonezya’da 15, Birleşik Arap Eemirlikleri’nde 15 ve ABD’de 14 firma bulunuyor.

Gerçekleşen İslami FinTech Paneli sonunda İngiltere’nin öncelikli olarak şu konulara eğilmesi gerektiği belirlenmiş;

  • Sektördeki zorlukları belirlemek
  • Bunların üstesinden gelmek için somut çözüm yollarını araştırmak
  • Uyumlu bir topluluk oluşturmak
  • İslami FinTech sektörünü tanıtmak
  • Politika gündemini belirlemek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.