Avustralya’nın önde gelen ulaşım noktalarından Brisbane Havalimanı, kripto para kullanıcılarını sevindirecek bir gelişme duyurdu.

Avustralya dünyanın öbür ucunda olabilir. Hatta saat farkını dikkate almazsanız hayatınızın en uzun yolculuğunu yapmış da olabilirsiniz. Bu yorucu seyahatin ardından bir yorgunluk kahvesi içmek istiyorsanız artık ödeme için farklı seçenekleriniz de var. Çünkü Brisbane Havalimanı yönetimi, bazı kafeler dahil çeşitli mağazalarda Bitcoin, Dash ve Ethereum’un da aralarında olduğu çeşitli kripto para birimleri ile alışveriş olanağı sunmaya başladı.

2017’yi 23 milyonun üzerinde yolcuyla kapatan Brisbane Havalimanı’nın bu hareketi, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yalnızca yatırım aracı olarak görülmeye başlandığı günümüzde bir hatırlatma da sağlıyor. Kripto para cüzdanına sahip yolcular, yine Avustralya merkezli TravelbyBit tarafından sağlanan ödeme altyapısı ile hem iç hem de dış hatlar terminallerinde alışveriş yapabiliyor.

Brisbane Havalimanı Stratejik Planlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdürü Roel Hellemons, bu uygulamanın arkasında dünyadaki pek çok kişinin kripto para birimlerine yatırım yapmasıyla ortaya çıktığını söylüyor. Bu kişilerin birçoğunun uluslararası seyahat yapan kişiler olması nedeniyle mantıklı bir yeniliğe imza attıklarını belirten Hellemons, bu sayede yolcuların, hangi bankanın hangi döviz kurundan ne kadar komisyon aldığıyla ilgili bilgi sahibi olmasına gerek kalmadığını da ifade ediyor.