Çin ve Güneydoğu Asya için varlık yönetimi çözümleri bu sene FinTech çözümleri açısından yeni bir savaş cephesi olabilir.

Veri analizi şirketi CB Insights’ın öngörüsüne göre 2018’de dikkat edilmesi gereken finansal teknoloji trendleri içinde girişim sermayesi ve varlık yönetimi alanları Asya’daki yeni FinTech rekabetinde önemli bir role sahip olacak.

Asya-Pasifik bölgesinde hızla yükselen zenginlik, bölgede mobil çözümler ve ödeme sistemlerindeki olgunlaşma süresici ile birlikte varlık yönetimi için yenilikçi servislere olan beklentiyi artıracak. Bu artış FinTech girişimleri ve şirketleri için cazip ve rekabetin yoğun olacağı yeni bir cephe oluştururken Asya bölgesi için yeni bir küresel çıkışın da kapılarını açacak.

Alibaba’nın yan kuruluşu Ant Financial ve teknoloji devi Tencent gibi Çinli FinTech devleri için varlık yönetimi her geçen gün büyüyen alanlar. Tencent’in Webank platformu aynı zamanda gelecekte bir dizi varlık yönetimine yönelik finansal hizmetin sunulması için potansiyel bir altyapı olarak tasarlanıyor ve şekillendiriliyor.

Çin merkezli NewBanker gibi bağımsız varlık yönetimi firmaları yeni teknoloji ürünleri sunmak için çalışıyorlar, bu nedenle satın alma maliyetlerini düşürüyor, düzenleyici talepleri ve ürün geliştirmeyi verimli hale getirmek için çaba sarfediyorlar.

Batı dünyasının da bölgedeki bu gelişmelere uzak kalması söz konusu değil. İsviçre bankası Credit Suisse geçtiğimiz günlerde, Singapur merkezli bağımsız bir FinTech firmasının varlıklı müşteriler için veri toplama platformu ile varlık yönetimi servisi verdiğini gözden kaçırmayarak bu firmanın yüzde 10 hissesini satın aldı.

Kısa vadede, Asya’daki özel bankalar tarafından sunulan sofistike finansal hizmetler, şu an için büyük teknoloji devlerinin çok fazla müdahale ettiği bir alan değil ancak varlık yönetimi için müşteri taleplerinde artış yaşandıkça bu ilginin artması ve geleneksel bankacılık ve finans şirketlerine karşı teknoloji firmalarının atacağı FinTech adımları ile sektördeki rekabetin farklı bir çehre kazanacağına kesin gözü ile bakabiliriz.

Bu yazı Finews.asia sitesinden alınmıştır.