Hacklenen kriptopara borsasına müdahale geliyor

29 Ocak 2018
514 Görüntüleme

Geçtiğimiz günlerde Japonya merkezli kriptopara borsası Coincheck hacklenmiş ve 520 milyon dolar değerinde kriptopara çalınmıştı. Japonya Finansal Hizmetler Kurumu borsaya idari müdahaleyi gündemine aldı.

Nikkei Asian Review tarafından hazırlanan bir rapora göre, Japonya Finansal Hizmetler Kurumu (Financial Services Agency – FSA) uygun güvenlik önlemlerinin eksikliği sebebiyle siber korsanların borsayı hacklediğini düşünüyor.

Düzenleyici kurum Coincheck’in güvenlk önlemlerini artırması için gerekli süreçleri başlatmasını talep edecek ve daha sonra bu süreci bizzat kendisi kontrol edecek şekilde idari sürecine müdahalede bulunacak.

Coincheck saldırı sonrasında, Bitcoin hariç, tüm kriptopara işlemlerini askıya aldı ve yayınladığı açıklama ile bu siber saldırıdan etkilenerek zarar eden yaklaşık 260 bin kullanıcısının kayıplarını tedarik edeceğini bildirdi. Açıklamaya göre, geri ödeme şirketin kendi sermayesi kullanılarak yapılacak. Ancak borsa açıklamasında; geri ödemeler veya işlemlerin yeniden başlaması için henüz bir tarih belirlemediğini söyledi.

2014 yılında yine Japonya’da Mt. Gox isimli borsa hacklenmiş ve güncel değeri ile milyarlarca dolar tutarında Bitcoin çalınmıştı. Ülkede kriptoparalara olan ilgi sebebiyle düzenleyeci kurumlar geçen sene Nisan ayında yasal düzenlemeler ile borsaların çalışma süreçlerine sıkı denetimler getirdi.

Japonya’da kriptopara borsalarının şu anda resmi olarak kayıt yaptırması ve yıllık raporlar sunması gerekiyor. Ayrıca FSA’nın yerinde inceleme yapmasına ve iş geliştirme emirleri vermesine imkan tanıyan kurallar mevcut.

Saldırıya uğrayan Coincheck ise henüz lisanslı bir kriptopara borsası değil, sadece başvuruda bulunmuştu. Şu anda Japonya’nın 16 lisanslı kriptopara borsası bulunuyor.

Japonya, kriptopara ticareti için en büyük pazarlardan birisi. Cryptocompare.com verilerine göre, son bir ay içinde ülkede gerçekleşen Bitcoin ticareti, küresel toplam işlem hacminin yüzde 30 ila 40’ını oluşturuyor.

Bu haber Coinjournal.net’den kısaltılarak derlenmiştir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.