Hacklenen kriptopara borsasına müdahale geliyor

29 Ocak 2018
563 Görüntüleme

Geçtiğimiz günlerde Japonya merkezli kriptopara borsası Coincheck hacklenmiş ve 520 milyon dolar değerinde kriptopara çalınmıştı. Japonya Finansal Hizmetler Kurumu borsaya idari müdahaleyi gündemine aldı.

Nikkei Asian Review tarafından hazırlanan bir rapora göre, Japonya Finansal Hizmetler Kurumu (Financial Services Agency – FSA) uygun güvenlik önlemlerinin eksikliği sebebiyle siber korsanların borsayı hacklediğini düşünüyor.

Düzenleyici kurum Coincheck’in güvenlk önlemlerini artırması için gerekli süreçleri başlatmasını talep edecek ve daha sonra bu süreci bizzat kendisi kontrol edecek şekilde idari sürecine müdahalede bulunacak.

Coincheck saldırı sonrasında, Bitcoin hariç, tüm kriptopara işlemlerini askıya aldı ve yayınladığı açıklama ile bu siber saldırıdan etkilenerek zarar eden yaklaşık 260 bin kullanıcısının kayıplarını tedarik edeceğini bildirdi. Açıklamaya göre, geri ödeme şirketin kendi sermayesi kullanılarak yapılacak. Ancak borsa açıklamasında; geri ödemeler veya işlemlerin yeniden başlaması için henüz bir tarih belirlemediğini söyledi.

2014 yılında yine Japonya’da Mt. Gox isimli borsa hacklenmiş ve güncel değeri ile milyarlarca dolar tutarında Bitcoin çalınmıştı. Ülkede kriptoparalara olan ilgi sebebiyle düzenleyeci kurumlar geçen sene Nisan ayında yasal düzenlemeler ile borsaların çalışma süreçlerine sıkı denetimler getirdi.

Japonya’da kriptopara borsalarının şu anda resmi olarak kayıt yaptırması ve yıllık raporlar sunması gerekiyor. Ayrıca FSA’nın yerinde inceleme yapmasına ve iş geliştirme emirleri vermesine imkan tanıyan kurallar mevcut.

Saldırıya uğrayan Coincheck ise henüz lisanslı bir kriptopara borsası değil, sadece başvuruda bulunmuştu. Şu anda Japonya’nın 16 lisanslı kriptopara borsası bulunuyor.

Japonya, kriptopara ticareti için en büyük pazarlardan birisi. Cryptocompare.com verilerine göre, son bir ay içinde ülkede gerçekleşen Bitcoin ticareti, küresel toplam işlem hacminin yüzde 30 ila 40’ını oluşturuyor.

Bu haber Coinjournal.net’den kısaltılarak derlenmiştir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.