Rapor: Küresel FinTech ekosisteminin 2017 karnesi

30 Ocak 2018
851 Görüntüleme

Farklı girişim ekosistemleri için analitik veriler ve raporlar sunan startups.watch 2017 yılına ait FinTech ekosistemi raporunu yayınladı.

FinTech ekosistemi tüm dünyada başta bankacılık ve finans olmak üzere pek çok farklı endüstriyi etkiliyor. Küresel yatırımlara baktığımızda ise FinTech yatırımları pek çok alanda liderliğini sürdürüyor.

Analitik verilere dayanarak 2017 yılına ait küresel FinTech raporunu açıklayan startups.watch 2017 yılında da trendlerin değişmediğini gözler önüne seriyor.

Yayınlanan özel rapora göre FinTech ekosisteminde 2017 yılında Melek ve Risk Sermayesi yatırımlarında toplam 13,6 milyar dolarlık yatırımın 1.089 farklı oturumda gerçekleştiğini görüyoruz. Öte yandan Özel Sermaye Yatırımı olarak 62 oturumda 6,9 milyar dolarlık yatırım söz konusu.

startups.watch 2017 Küresel FinTech Ekosistemi raporu

Gerçekleşen bu yatırımlarda Finans, Ödeme ve Sigorta sektörüne yönelik teknolojiler listenin ilk üç sırasında yer alıyor. Kripto paralar ve Blockchain teknolojilerine ilginin erken dönemde yükselirken henüz bunların özel sermaye yatırımlarında kendilerine yer bulmamış olması bu teknolojilerin gelişim sürecinin devam ettiğini bizlere gösteriyor.

Öte yandan raporun ilginç verilerinden bir tanesi Öncül Coin Arzı (Initial Coin Offering – ICO) ile toplanan kaynakların da hızla yükselmesi.

startups.watch 2017 Küresel FinTech Ekosistemi raporu

2016 yılında neredeyse hiç esamesi bile okunmayan ICO yatırımlarının 2017 yılında 2 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşması cidden gözden kaçmaması gereken bir nokta. Ancak 2015 ve 2016 yılındaki pek çok kripto para yatırımcısının 2017 yılı içinde elde ettikleri yüksek rant sebebiyle pek çok ICO’ya geleneksel bir yatırımcı yaklaşımı yerine “kumar oynar” gibi yatırım yapmasının bu balonu şişirdiğini söylemek yanlış olmaz. Bu sene de benzer bir gelişim devam edebilir ancak her geçen gün başarısız olan ve içi boş pek çok ICO sebebiyle bu trendin hız kesmesi olası görünüyor. Öte yandan ICO’lar için yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmesi ve yaşanan olumsuz gelişmeler ile bu yatırımların gelecek yıllarda daha makul seviyelerde ve temkinli gerçekleşeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

2017 küresel FinTech yatırımları içinde Türkiye’nin sırtalamada 28. konumda yer aldığını görüyoruz. Toplamda 19,18 milyon dolar civarında yatırım alan Türkiye merkezli FinTech şirketlerinin önünde uzun bir yol olduğunu söylemek yanlış olmaz.

startups.watch 2017 Küresel FinTech Ekosistemi raporu

Şimdiden 2018 yılının ilk ayını geride bırakırken yeni raporlar ile küresel ve yerel FinTech ekosistemini takip etmeye devam edeceğiz.

Startups.watch‘ın yayınladığı Küresel FinTech 2017 Raporu burada paylaştıklarımızdan daha fazla veri ve analiz içeriyor. Bu raporun tamamına erişmek için ücretli bir startups.watch aboneliğine sahip olmanız gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.