Rapor: Küresel FinTech ekosisteminin 2017 karnesi

30 Ocak 2018
754 Görüntüleme

Farklı girişim ekosistemleri için analitik veriler ve raporlar sunan startups.watch 2017 yılına ait FinTech ekosistemi raporunu yayınladı.

FinTech ekosistemi tüm dünyada başta bankacılık ve finans olmak üzere pek çok farklı endüstriyi etkiliyor. Küresel yatırımlara baktığımızda ise FinTech yatırımları pek çok alanda liderliğini sürdürüyor.

Analitik verilere dayanarak 2017 yılına ait küresel FinTech raporunu açıklayan startups.watch 2017 yılında da trendlerin değişmediğini gözler önüne seriyor.

Yayınlanan özel rapora göre FinTech ekosisteminde 2017 yılında Melek ve Risk Sermayesi yatırımlarında toplam 13,6 milyar dolarlık yatırımın 1.089 farklı oturumda gerçekleştiğini görüyoruz. Öte yandan Özel Sermaye Yatırımı olarak 62 oturumda 6,9 milyar dolarlık yatırım söz konusu.

startups.watch 2017 Küresel FinTech Ekosistemi raporu

Gerçekleşen bu yatırımlarda Finans, Ödeme ve Sigorta sektörüne yönelik teknolojiler listenin ilk üç sırasında yer alıyor. Kripto paralar ve Blockchain teknolojilerine ilginin erken dönemde yükselirken henüz bunların özel sermaye yatırımlarında kendilerine yer bulmamış olması bu teknolojilerin gelişim sürecinin devam ettiğini bizlere gösteriyor.

Öte yandan raporun ilginç verilerinden bir tanesi Öncül Coin Arzı (Initial Coin Offering – ICO) ile toplanan kaynakların da hızla yükselmesi.

startups.watch 2017 Küresel FinTech Ekosistemi raporu

2016 yılında neredeyse hiç esamesi bile okunmayan ICO yatırımlarının 2017 yılında 2 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşması cidden gözden kaçmaması gereken bir nokta. Ancak 2015 ve 2016 yılındaki pek çok kripto para yatırımcısının 2017 yılı içinde elde ettikleri yüksek rant sebebiyle pek çok ICO’ya geleneksel bir yatırımcı yaklaşımı yerine “kumar oynar” gibi yatırım yapmasının bu balonu şişirdiğini söylemek yanlış olmaz. Bu sene de benzer bir gelişim devam edebilir ancak her geçen gün başarısız olan ve içi boş pek çok ICO sebebiyle bu trendin hız kesmesi olası görünüyor. Öte yandan ICO’lar için yasal düzenlemelerin yürürlüğe girmesi ve yaşanan olumsuz gelişmeler ile bu yatırımların gelecek yıllarda daha makul seviyelerde ve temkinli gerçekleşeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

2017 küresel FinTech yatırımları içinde Türkiye’nin sırtalamada 28. konumda yer aldığını görüyoruz. Toplamda 19,18 milyon dolar civarında yatırım alan Türkiye merkezli FinTech şirketlerinin önünde uzun bir yol olduğunu söylemek yanlış olmaz.

startups.watch 2017 Küresel FinTech Ekosistemi raporu

Şimdiden 2018 yılının ilk ayını geride bırakırken yeni raporlar ile küresel ve yerel FinTech ekosistemini takip etmeye devam edeceğiz.

Startups.watch‘ın yayınladığı Küresel FinTech 2017 Raporu burada paylaştıklarımızdan daha fazla veri ve analiz içeriyor. Bu raporun tamamına erişmek için ücretli bir startups.watch aboneliğine sahip olmanız gerekiyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir
Genel
37 görüntüleme
Genel
37 görüntüleme

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir

yazar05 - 22 Ekim 2018

Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler…

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı
Röportaj
49 görüntüleme
Röportaj
49 görüntüleme

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı

yazar05 - 22 Ekim 2018

Lonca Mezuniyet Gününde bir FinTech girişimi olarak sunduğu çözümlerle dikkat çeken Akaunting'in kurucu ortağı Denis Duliçi ile Akaunting'i ve Türkiye'deki…

AXA yeni fon yapılanmasıyla FinTech’e yöneliyor
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

AXA yeni fon yapılanmasıyla FinTech’e yöneliyor

Erhan Kahraman - 22 Ekim 2018

AXA Investment Managers, Framlington Finansal fonunu FinTech odaklı yatırımlar yapacak şekilde yeniden organize ediyor. Otuz yıla yakın geçmişi bulunan 55…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.