Birleşik Krallık’ta yürürlüğe giren yeni bir yasa ile artık yeterli siber güvenlik önlemi şirketler 25 milyon dolara kadar (17 milyon Sterlin) ceza ile karşı karşıya kalabilecek.

Birleşik Krallık’ta yürürlüğe giren yeni bir düzenleme ile artık ilgili resmi makamlar enerji, ulaşım, su ve sağlık şirketlerinde siber güvenlik denetimini yapabilecek.

BBC’nin detaylarını verdiği habere göre geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, eski Teknoloji  Bakanı (Digital Minister) Matt Hancock siber güvenlik önlemlerinin artması için para cezalarının verilmesini bir “son çare” olarak değerlendirilebileceğini belirtmişti. O dönemde sadece söylentiden ibaret olan bu yaklaşım artık gerçeğe dönüştü.

Mevcut Teknoloji Bakanı Margot James; “Temel hizmetlerimizin ve altyapımızın siber saldırılara karşı hazır olmalarını ve hizmetlerde büyük aksaklıklara karşı dayanıklı olmasını istiyoruz” dedi.

Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NHS) tarafından yayınlanan bildiriye göre yeni kurallar 10 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak ve Mayıs 2017’de birçok NHS tesisini de vuran WannaCry saldırısı gibi yıkıcı fidye salgınları da dahil olmak üzere pek çok olası tehdide karşı önlem almak artık bir tercih değil zorunluluk olark uygulanacak.

 

Uzun süredir finans ve bankacılık dünyasında benzer düzenlemeler zaten bulunuyordu. Diğer kritik kamu servislerinin de bu kapsama alınması büyük öneme sahip zira gelişen teknoloji ile birlikte bu servisler de finans ve bankacılık dünyası ile yakınsayan çözümlere imza atabiliyorlar.