Alibaba kendi iştiraki olan Ant Financial’ın hisselerinin yüzde 33’ünün satın alacağını açıkladı. Bu adım tarafların 2014 yılında yaptığı bir anlaşmaya dayanıyor.

Son dönemlerde Ant Financial’ın halka arzedileceğine dair bir takım söylentiler mevcut. Bu söylentileri güçlendiren somut bir adım geldi. Alibaba, Ant Financial’a ait hisselerin yüzde 33’ünü şirketin 60 milyar dolar piyasa değerleme üzerinden satın alacağını açıkladı.

TechCrunch tarafından yayınlanan habere göre bu adım Alibaba’ya doğrudan 60 milyar dolar piayasa değerinde sahip Ant Financial’ın tüm mülkiyet hakkını verecek. Biraz kafa karıştırıcı olmakla birlikte Alibaba söz konusu anlaşmanın tamamlandıktan sonra finansal yapısına bir nakit etkisi olmayacağını söyledi.

Ancak açıklama sonrasında ilk reaksiyon Alibaba’nın hisse fiyatının düşmesi ile olumlu sonuç vermedi.

Ant Financial’a ait olan Alipay, Çin’in en popüler mobil ödeme cüzdanı oarak kullanılıyor. Öte yandan Ant Financial ayrıca bir yatırım fonuna sahip. Şirket; mikro krediler, sigorta hizmetleri, dijital bankacılık ve daha fazlasını yönetiyor. Şirket tüm ürünleriyle toplamda 450 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığını iddia ediyor.