Apple Siri ya da Amazon Alexa ile sohbet etmeyi seven, ancak ofiste işime yaramıyor diyen finans yöneticilerinden biri olabilirsiniz. Artık size özel bir dijital asistan var.

Bir şirketin orta ya da üst düzey finans yöneticisi olabilirsiniz. Kişisel yaşamınızda Apple’ın Siri’si ya da Amazon’un Alexa’sı gibi dijital asistanları yoğun olarak kullanıyor da olabilirsiniz. Ancak bu yapay zekalı dostlarınız konu iş dünyası olduğunda size istediğiniz kolaylığı sağlamada pek başarılı olamayabilir. Bu açığı fark edip gidermek isteyen ABD merkezli Emegia, finans yöneticilerine özel Gia isimli dijital asistanını duyurdu.

CFO Innovation’da yer alan bir habere göre Emegia, Gia’yı hızlı raporlama, veri analizi ve süreç verimliliği için tasarlamış. Gia’nın kullanımı diğer yapay zekalı asistanlara oldukça benzer. Ancak Gia, diğerlerinden farklı olarak şirketinizde aktif olarak kullandığınız çözümlerden veri toplama yeteneğine de sahip. Bağlanıp veri alabildiği kaynaklar arasında SAP, Oracle, PeopleSoft, Teradata gibi yaygın kullanılan uygulamalar da bulunuyor.

Geliştiricisinin “sürekli öğrenen bir makine olarak” tanımladığı Gia’nın faydaları finans yöneticileri, ilgili departmanlarda çalışan personeller ile satıcılar, tedarikçiler ve müşteriler için ayrı ayrı açıklanmış.

Buna göre CFO ve diğer finans yöneticileri sesle iletişim kurulabilen Gia’dan yukarıda bahsettiğimiz uygulamalardan veri çekip rapor oluşturabiliyor. Bununla birlikte ilgili personel ise kredi süreçleri, faturalandırma ve günlük bakiye kontrolü gibi rutin işlemlerde destek alabiliyor.

Satıcılar, tedarikçiler, müşteriler ve satış ekipleri ise yine kredi uygulamaları, sipariş formları, ödeme işlemleri ya da makbuzlar için Gia ile sohbet edip bu belgeleri talep edebiliyor.