Tayvan, başkenti Taipei şehrini “akıllı bir şehire” dönüştürme sürecinde IOTA ağının altyapısını oluşturan Tangle teknolojisinden faydalanacak. İlk adım ise kimlikleri bu ağa entegre etmek.

Tangle, Blockchain teknolojisine benzerlikler gösteren ancak mütabakat sistemi çok daha hızlı ve bu sebeple Blockchain platromlarında yaşanan gecikmelerin üstesinden gelebilen bir teknoloji. Bu teknolojiyi geliştiren IOTA firmasının amacı ise IoT dünyasında söz sahibi olmak.

Tayvan IOTA’nın geliştirdiği teknolojiyi kullanarak Taipei şehrini akıllı şehir konseptine taşımak istiyor zira bu süreçte IoT uygulamlarının önemi büyük. Şehirde ilk olarak  IOTA’nın en güvenli dağıtık defter teknolojisi, şehir halkının dijital kimlik kartlarında kullanılacak.

Bu uygulama sayesinde şehirde yaşayanlar kimlik kartlarıyla, kimlik hırsızlığı veya sahtekarlık endişesi olmaksızın, işlemlerini yapabilecekler. Bu işlemler arasında oy kullanmak, geçmiş tıbbi kayıt bilgilerine erişim izni vermek veya devletin sunduğu herhangi bir kamu hizmeti kullanmak gibi eylemler bulunuyor.

IOTA Vakfı kurucularından Dominik Schiener: “Gerçek değer sunacak çeşitli senaryolarda IOTA’nın teknolojisinin kullanıldığını görmek harika” dedi.

Taipei Şehri şu anda dünyadaki en kapsamlı çevresel alıcı ağlarına sahip şehirlerden birisi. Isı, nem, gürültü, hava kalitesi gibi on binlerce alıcı tüm şehire yayılmış durumda ve tüm alıcılardan gelen beriler ile şehrin planlaması ve yönetilmesinde stratejik kararlar alınıyor.