Kripto paralara karşı resmi uyarı açıklamaları artıyor. Son mesaj Avrupa’nın düzenleyici kurumlarından geldi.

The European Securities and Markets Authority (ESMA), European Banking Authority (EBA) ve European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA), kripto paralara yönelik ortak bir ‘uyarı metni’ yayımladı. Hazırlanan metin, Avrupa’nın finans sektöründeki üç önemli regülatörü olan bu kurumların virtual currency, yani sanal para olarak adlandırdıkları kripto paralara yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir dizi tavsiyeyi içeriyor.

Tüketicilerin sanal para almasını riskli bir hareket olarak tanımlayan üç kurum, yapılacak yatırımların büyük ölçüde ya da tümden kaybedilebileceğine dair büyük bir risk olduğunu kaydetti. Yayımlanan metindeki riskli başlıklar ve açıklamaları ise şu şekilde:

Aşırı volatilite ve balon riski: Çoğu sanal para yüksek oranda fiyat değişimine maruz kalmaktadır ve fiyatlandırma balonu oluştuğunun açık işaretlerini göstermiştir. Sanal paraları temel alan finansal ürünleri satın almaya karar verirseniz yatırımınızın büyük bir kısmını veya tamamını kaybedebileceğinizi unutmayın.

Korumanın bulunmaması: 2018’den itibaren yürürlüğe girecek kripto para cüzdanı sağlayan kurumlar ile sanal paralar için geçerli olacak Avrupa Birliği kara para aklama yükümlülükleri bulunmaktadır. Bununla birlikte sanal paralar AB yasalarına göre düzenlenmemiş olarak kalmaktadır. Benzer şekilde, sanal paraların ticareti ile sanal paraları tutmak, depolamak ve aktarmak için kullanılan dijital cüzdanlar da AB yasaları ile güvence altına alınmış değildir. Bu sanal paraları alıp tutmanız durumunda, düzenlenmiş finansal hizmetler ile ilişkili garanti ve güvencelerden faydalanamayacağınızı bilmelisiniz. Örneğin bir sanal para borsası veya bir dijital cüzdan sağlayıcı başarısız olduğunda ya da siber saldırıya maruz kalırsa, kolluk kuvvetlerine veya zimmete para geçirme işlemine tabi tutulursa AB kanunları herhangi bir özel yasa ile yatırımlarınızı koruma altına almamaktadır. Bu tip olaylar, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanmıştır.

Çıkış seçeneklerinin oluşmaması: Sanal para almaya karar verirseniz bunların ticarete elverişli hale gelmemesi ya da Euro gibi geleneksel para birimleri ile uzun bir süre değiştirememe riski taşırsınız. Bu zaman kaybı, gelir kaybı anlamına gelebilir.

Fiyat şeffaflığının bulunmaması: Sanal paraların oluşumu genellikle şeffaf bir yapı altında değildir. Bu nedenle, sanal para alırken ya da satarken adil ve doğru bir fiyat alamayabileceğinize dair yüksek bir risk söz konusudur.

Operasyonel aksaklıklar: Bazı sanal para borsaları, ticari kesintiler gibi kritik işletme sorunları yaşadı. Tüketiciler bu aksamalar sırasında herhangi bir alım satım yapamadığı için fiyat değişimlerinde zarar etti.

Yanıltıcı bilgiler: Sanal para almak isteyen tüketicilere yönelik sunulan bilgiler çoğunlukla eksik, anlaşılması zor ve yanıltıcı olabilir. Bu bilgilerde sanal paraların riskleri yeterince anlatılmamaktadır.

Yatırım ve emeklilik planlamalarına uygun olmaması: Yatırım ve emeklilik gibi amaçlar için sanal para kullanımı uygun değildir. Sanal paralarda yaşanabilecek yüksek oranlı değişimler, geleceğine dair belirsizlikler ve sanal para borsaları ile dijital cüzdan sağlayıcılar yeterli güvenilirliğe sahip değildir. Bu sebeplerle sanal paralar, uzun vadeli düşünenler dışında kısa vadeli yatırım planlayanlar için de cazip bir seçenek olmaktan çıkmaktadır.