12 Şubat Pazartesi günü Bankalararası Kart Merkezi genel müdürlüğünde gerçekleşen FinTech İstanbul etkinliğinde Çin FinTech Ekosistemi ele alındı.

FinTech İstanbul ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından düzenlenen FinTech İstanbul Etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor. 12 Şubat 2018 akşamı BKM genel merkezinde gerçekleşen etkinlikte Manchester Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Ertürk Çin’deki finansal dinamikler ile bunların FinTech ekosistemine etkisini analiz eden bir sunum gerçekleştirdi.

1,4 milyara ulaşan nüfusu ve ekonomiyi büyütmeye odaklanan ancak komünist bir yönetim anlayışına sahip olan Çin kendi kültürü ile yönetim anlayışını harmanlayarak dünyanın tüm diğer bölgelerinden farklı dinamikler oluşturmayı başaran bir ülke.

Ertürk, yüksek nüfusu ile Çin’deki FinTech şirketlerinin 500 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaşabildiğine dikkat çekerken aynı zamanda ülkenin kendi içinde teknoloji üreten Baidu, Alibaba, Tencent gibi şirketlerin birer FinTech olmaktan ziyade birer TechFin yani finans teknolojileri geliştiren teknoloji şirketi kimliklerinin ön plana çıktığına dikkat çekti.

Ertürk’ün altını çizdiği bir diğer önemli nokta ise Çin’in geçmişten bu yana gelen ticari yapısı oldu. İpek yolunun ve deniz ulaşım yollarının Çin’e binlerce yıldır ticaret dünyasında önemli bir konum sağlarken, mevcut yönetimin bu durumun modern şekilde sürdürülmesi için önemli bir gayret harcandığı vurgulandı.

 

Yenilikçi ama Sert Bir Politika Var

Yenilikçi teknolojilerden kesinlikle uzak durmayan Çin için gelişme açık vizyon ancak risk ve tehdit unsuru ortaya çıktığında hızlı ve göz yummayan bir düzenleme kültürü olduğunu belirten Ertürk bu noktada Blockchain ve Kripto Paralar ile alakalı sürece ve son dönemdeki Çin’in aldığı stratejik kararlara dikkat çekti.

Ertürk’ün vurguladığı bir diğer nokta ise Çin’de girişimcilik kültürünün henüz pek gelişmediği oldu. Gençlerin daha çok büyük şirketlerde çalışmak istediğini belirten Ertürk bu sebeple batı dünyasında görmeye alışkın olduğumuz girişimcilik anlayışının Çin’de büyük şirketler üzerinden ilerlediğini söyledi. Son dönemde büyük şirketlerin kendi içlerinde gerçekleştirdiği yenilikçilik, AR-GE ve özellikle yapay zeka gibi ileri teknolojiler açısından ülkenin artık daha önce batıya giden beyinleri geri çekmeyi başardığını katılımcılara aktardı.

Çin’de fırsatların büyüklüğünden bahseden Ertürk öte yandan ülkede iş yapmanın kolay olmadığını belirtti. Çin’de iş yapmak için ya büyük şirketlere ya da devlete yakın olmanız gerektiğini belirten Ertürk’e göre ahbaplık veya çıkar ilişkileri de çok işe yaramıyor, ekonominin reel büyümesi ve fayda üretilmesi Çin’de iş yapmak için gerekli önemli noktalardan birisini oluşturuyor.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko da deneyimlerini paylaştı

İsmail Ertürk’ten sonra konuşma yapan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko Çin’de beş gün boyunca beş büyük şirketi ziyaret ettikleri yorucu seyahatlerinin detaylarından önemli noktaları paylaştı.

Canko öncelikle Çin’deki 1,4 milyar nüfusun ülkedeki çocuk sayısı ile alakalı önlemler nedeniyle artık büyüme trendinin son bulduğunu ve gelecek 80 yıl içinde ciddi anlamda gerileme tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirtti. Ülkenin önemli bir kısmının, okyanusa yakın güney doğu bölümünde yerleşim halinde bulunduğunu belirten Canko; “Batı dünyasında bulunan tüm teknoloji şirketlerinin birer alternatifi Çin’de bulunuyor. Bu şirketlerin kapısından girince devasa büyüklüklerine şahit olduk” dedi.

Canko, Çin’de Apple ürün ve servislerinin tamamının yerli firmalar tarafından üretildiğini ve bunula birlikte WeChat Pay, Ali Pay gibi yapılara karşın Apple Pay’in Çin’de pazar payının sıfıra yakın olduğunu belirterek; “Apple yakında Çin’deki mağazalarında Ali Pay ile ödeme almaya başlayacak bu üçüncü parti bir ödeme aracısının ilk kez Apple mağazasına gireceği anlamına geliyor” dedi.

Canko’nun dikkat çektiği bir nokta ise 2003 yılında dünya bankacılık sektörünün ilk 10 listesinde Çinli bankalar yer almazken bugün itibariyle ilk dört sıranın Çinli bankalar tarafından doldurulmuş olduğuydu.

Katılımcılar Bağış ile Kayıt Oldu

Gerçekleşen etkinlik için ilk kez kayıtlar BKM Express ile 5 TL tutar karşılığında bir bağış ile alındı. 78 katılımcıdan gelen 380 TL tutarındaki sembolik bağışın tamamı sivil toplum kuruluşlarına aktarıldı.

Etkinlikte gerçekleştirilen sunumları aşağıdaki linkleri üzerinden indirebilirsiniz.

Sunum 1: Asya Fırtınası / Çin FinTech Ekosistemi – İsmail Ertürk

Sunum 2: Asya Fırtınası / Çin FinTech Ekosistemi – Soner Canko

Sunumların tüm telif hakları sahiplerine ait olup izin alınmadan kopyalanması veya paylaşılmaması rica olunur.