2018’in popüler sektörel tanımı TechFin’ler için yeni kuşaklar şimdiden hazır. Bain & Company tarafından hazırlanan bir rapor, Amazon’un bankalaşmasının gözünden mevcut durumu ortaya koyuyor.

“Amazon bankacılık sektörüne giriş yapmış olabilir ve bu sektör için oyunun kurallarını değiştiren bir gelişmedir.” Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketlerinden Bain & Company, “Banking’s Amazon Moment” başlıklı analizinde kendi hazırladığı raporun detaylarını paylaştığı yazısında bu giriş cümlesini tercih etmiş. Makaleyi kaleme alan Gerard du Toit ve Aaron Cheris’in bu savlarını gerçekçi kılacak çok sayıda argümanı bulunuyor. Amazon’un Chase tarafından sunulan bir kredi kartı olduğunu belirten iki isim, bununla birlikte Amazon Cash adlı hizmetin, müşterilerin ABD genelindeki 10 binden fazla perakende mağazası üzerinden Amazon hesaplarına para yatırmayı sağladığını ifade ediyor. Bir argüman daha var: Amazon, geçen yıl çevrimiçi satış yapan küçük işletmelere 1 milyar dolardan fazla borç vermiş durumda!

Amazon ve “Sesli Bankacılık”

Cheris ve du Toit, Amazon’un pahalı bir şube ve iletişim merkezi ağının getireceği yükle uğraşmadığına dikkat çekiyor. Bunun yerine müşterilerini yine kendi sunduğu Echo cihazına yönlendirdiğini belirten iki isim, zaten pek çok ABD’li ile yakın dijital ilişkisi olan şirketin bankacılık nedeniyle sıfıra yakın bir maliyet yüküyle karşılaştığının altını çiziyor.

Banka kurmak yerine müşteri deneyimini yönetmek

Şirketin yasal bir banka statüsüne sahip olmayacağını öngören Bain & Company’nin temsilcileri, mevduatın ortak olduğu büyük bankada tutulacağını, buna karşın Amazon’un odağının müşteri deneyimini geliştirme ve yönetme olduğunu ifade ediyor. Mevcut düzenlemelerin Amazon’a bunu yapma olanağı sunduğunu kaydeden iki isim, e-ticaret müşterilerinin yüzde 15’inin bir kredi kartı yerine doğrudan Amazon hesabından deme yaptığını belirtiyor.

Amazon’un 70 milyon finansal hizmet müşterisi olabilir

Makalede dikkat çeken bir başka konu ise müşteri sayısı. Şirketin önümüzdeki beş yıl içinde 70 milyondan fazla ABD’li müşterisiyle finansal hizmet ilişkisi kuracağı öngörülüyor. Bu sayı, ülkenin en büyük üçüncü bankası olan Wells Fargo’nun müşteri sayısıyla neredeyse aynı.

Dikkat çeken bir konu daha var. Bain & Company’nin yaptığı küresel bir araştırma büyük teknoloji şirketlerinden finansal ürün/hizmet alabileceğini söyleyenlerin verdiği süre: Bu süre tıpkı Amazon için öngörülen beş yıl ile aynı. Yani, küresel teknoloji şirketlerinden biri benzer bir hizmet sunmaya başlarsa beş yıl içinde ciddi bir büyüklüğe erişebilecek.

Asya çoktan yola çıktı

Raporu özetleyen makalde Asya kıtasında bu dönüşümün zaten başlamış olduğuna da dikkat çekiliyor. Alibaba’nın dünyanın en büyük para piyasası fonlarından birini oluşturduğunun altı çizilirken, bu şirketin beş yılda 96 milyar dolarlık kredi verdiğine vurgu yapılıyor. Ant Financial olarak küresel bir markaya dönüşen bu gelişimin yine grup bünyesindeki MYbank’ın hayata geçirilmesine yol açtığı belirtiliyor. Rakamlarla devam edelim. Alibaba’nın Alipay isimli dijital ödeme platformu son bir yılda PayPal’ın küresel ödeme hacminin beş katı olan 1.7 trilyon dolarlık hacme imza attı. Makalede belirtilmemiş ancak Alibaba’nın hem Çin’deki hem de küresel rekabetteki rakibi WeChat’in de ciddi büyüklüklere ulaştığını eklemeliyiz.

Asya’daki hareketlilik yalnızca Çin ile sınırlı değil. Japonya’nın en büyük e-ticaret şirketlerinden Rakuten, sunduğu finansal hizmet çeşitliliğiyle dikkatleri üzerine topluyor. Şirket, ülkenin en büyük internet bankasına ve üçüncü en büyük kredi kartı şirketine de sahip. Finansal hizmetlerden elde ettiği gelir ise toplam gelirinin yüzde 40’ını oluşturuyor.

Tüketiciler teknoloji şirketlerine güveniyor

Araştırmaya göre ABD’li tüketiciler teknoloji şirketlerine yalnızca hizmet değil, parasını emanet etme konusunda da güveniyor. Bu konuda bankalar halen ilk sırada. Ancak PayPal ve Amazon da azımsanmayacak bir güvene sahip. Bu iki şirketi Apple, Google, Microsoft, Facebook ve Snapchat takip ediyor.

Genç kesim teknoloji şirketlerinden finansal hizmet alma konusunda daha hevesli

Yaş gruplarına bakıldığındaysa keskin ayrımlar olmamakla birlikte genç kesimin TechFin’lere daha ılımlı baktığını söylemek mümkün. 18 – 24 yaş arasındakilerin yüzde 74’ü önümüzdeki beş yılda bir teknoloji şirketinden finansal hizmet alabileceğini belirtiyor. 25 – 34 yaş arası kesim ise yüzde 68’le konuya çok da uzak olmadığını kaydediyor. 65 yaş üstü ise beklenildiği gibi en düşük orana sahip. Ancak onların da yüzde 31’i konuya olumlu yaklaşıyor.

Uzak Doğu ülkeleri önde

Ülkelere göre olan ayrıma bakıldığındaysa Hindistan, Çin, Hong Kong, Brezilya ve Meksika teknoloji şirketlerinden finansal hizmet almaya daha yakın görünüyor. Singapur bu beş ülkeyi takip ederken ABD, Kanada, Hollanda gibi ülkeler için bekle – gör yaklaşımı sergiliyor demek yanlış olmaz.

Bankalar yeni döneme nasıl yanıt vermeli?

Araştırma sonuçlarına göre hem genç hem de yaşlı tüketiciler bankaların web sitelerini ve mobil uygulamalarını şubelere ya da çağrı merkezlerine tercih ediyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var: Bankaların mobil uygulamaları ve internet şubeleri yetersiz kabul ediliyor. ABD’deki tüketicilerin yalnızca yarısı bankaların web sitelerinin kolay işlem yapma olanağı sunduğunu düşünüyor.

Bankaların önem vermesi gereken bir diğer konu ise kişisel sanal asistanlar. Araştırma, bu alanda Amazon Echo ya da Google Home gibi evi yönetmeye yardımcı olan asistanları dikkate alıyor. Bu ürünlerin mevcut kullanım oranı yüzde 6 olarak belirlense de, kullanmaya başlayacağım diyenlerle oran yakın gelecekte yüzde 27’ye çıkacak. 18 – 24 yaş grubu yüzde 33’lük bir oran ile şimdiden kullanıma geçmiş durumda. 25 – 34 yaş grubu ise yüzde 24 ile azımsanmayacak bir oranla takip ediyor.

İlgili araştırmanın diğer detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz.