Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) sektörün gelişimi için atacağı adımları içeren kapsamlı yol haritasını açıkladı.

2018 Avrupa finans sektörü için hızlı geçiyor. PSD2 gibi kriterlerle yeni bir kabuğa kavuşan sektörün bu yolculukta rotasından çıkmasını istemeyen Avrupa Bankacılık Otoritesi (European Banking Authority – EBA), FinTech şirketleri için 2019 sonuna kadar olan dönemi kapsayan bir yol haritası açıkladı.

Bilgi paylaşımını güçlendirmek, düzenleyicilerin ve denetleyicilerin yaklaşımlarında teknolojik tarafsızlığı teşvik etmek için bir ‘FinTech Bilgi Merkezi’nin kurulmasını da kapsayan yeni yol haritasındaki öncelikler ise şu şekilde belirlenmiş:

  • FinTech şirketlerine mevcut yetkilendirme ve lisanslama yaklaşımlarını değerlendirmek, tutarlılığı artırmak ve denetim koordinasyonunu kolaylaştırmak için bir dizi uygulama tanımlanması. Bu kapsamda düzenleyicilerin sandbox platformlarının ve inovasyon merkezlerinin analizi.
  • Yeni trendleri izlemek ve mevcut kurumların iş modellerine olan etkisini ve FinTech kullanımından kaynaklanan risklerin ve fırsatların analiz edilmesi.
  • Siber güvenliğe dair değerlendirmeler yapılması, ortak bir siber tehdit test ortamının geliştirilmesi konusunda denetleyici kurumların teşvik edilmesi.
  • FinTech kaynaklı tüketicileri ilgilendiren konularda, özellikle FinTech şirketlerinin net olmayan statülerinin belirlenmesi. FinTech şirketlerinin sunduğu hizmetlerin tek bir pazardaki tüketicilere indirgenmesini önleyecek ulusal engellerin tespiti. Yine bu kapsamda kripto paralara ait düzenleyici kurumlar için çerçeve oluşturulması.
  • FinTech şirketleri, teknoloji sağlayıcılar ve FinTech çözümleriyle bağlantılı kara para aklama ve terör finansmanı risklerinin belirlenmesi ve önlem almak için değerlendirilmesi.

EBA, yol haritasında belirlediği işlemlerin gerçekleşmesini takiben elde ettiği verileri FinTech Knowledge Hub ismiyle kurulacak FinTech Bilgi Merkezi’nde kullanıma sunmayı planlıyor. 15 Mart 2018 tarihiyle açıklanan yol haritasına ait 34 sayfalık dokümanı bu linkten indirebilirsiniz.