Avrupa’nın FinTech yol haritası belli oldu

15 Mart 2018
502 Görüntüleme

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) sektörün gelişimi için atacağı adımları içeren kapsamlı yol haritasını açıkladı.

2018 Avrupa finans sektörü için hızlı geçiyor. PSD2 gibi kriterlerle yeni bir kabuğa kavuşan sektörün bu yolculukta rotasından çıkmasını istemeyen Avrupa Bankacılık Otoritesi (European Banking Authority – EBA), FinTech şirketleri için 2019 sonuna kadar olan dönemi kapsayan bir yol haritası açıkladı.

Bilgi paylaşımını güçlendirmek, düzenleyicilerin ve denetleyicilerin yaklaşımlarında teknolojik tarafsızlığı teşvik etmek için bir ‘FinTech Bilgi Merkezi’nin kurulmasını da kapsayan yeni yol haritasındaki öncelikler ise şu şekilde belirlenmiş:

  • FinTech şirketlerine mevcut yetkilendirme ve lisanslama yaklaşımlarını değerlendirmek, tutarlılığı artırmak ve denetim koordinasyonunu kolaylaştırmak için bir dizi uygulama tanımlanması. Bu kapsamda düzenleyicilerin sandbox platformlarının ve inovasyon merkezlerinin analizi.
  • Yeni trendleri izlemek ve mevcut kurumların iş modellerine olan etkisini ve FinTech kullanımından kaynaklanan risklerin ve fırsatların analiz edilmesi.
  • Siber güvenliğe dair değerlendirmeler yapılması, ortak bir siber tehdit test ortamının geliştirilmesi konusunda denetleyici kurumların teşvik edilmesi.
  • FinTech kaynaklı tüketicileri ilgilendiren konularda, özellikle FinTech şirketlerinin net olmayan statülerinin belirlenmesi. FinTech şirketlerinin sunduğu hizmetlerin tek bir pazardaki tüketicilere indirgenmesini önleyecek ulusal engellerin tespiti. Yine bu kapsamda kripto paralara ait düzenleyici kurumlar için çerçeve oluşturulması.
  • FinTech şirketleri, teknoloji sağlayıcılar ve FinTech çözümleriyle bağlantılı kara para aklama ve terör finansmanı risklerinin belirlenmesi ve önlem almak için değerlendirilmesi.

EBA, yol haritasında belirlediği işlemlerin gerçekleşmesini takiben elde ettiği verileri FinTech Knowledge Hub ismiyle kurulacak FinTech Bilgi Merkezi’nde kullanıma sunmayı planlıyor. 15 Mart 2018 tarihiyle açıklanan yol haritasına ait 34 sayfalık dokümanı bu linkten indirebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti

Selim Yazıcı - 16 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir

Tahsin Özyer - 16 Temmuz 2019

Reuters’in gördüğü yasa tasarısının bir kopyasına göre, büyük teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak işlev görmesini engelleme veya dijital para birimleri…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019
Newsletter
13 görüntüleme
Newsletter
13 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019

Ahmet Usta - 16 Temmuz 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM desteği ile Yeni Raporumuz yayınlandı: Açık…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.