Blockchain, kripto para haricinde kendini gerçek anlamda kanıtlama fırsatını henüz bulabilmiş değil. Alman otomotiv üreticileri zincirin farklı sektördeki ilk halkası olma konusunda ise oldukça hevesli görünüyor.

Otomotiv sektöründe üretici olarak öne çıkan belli başlı ülkeler var. ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya,Hindistan, Japonya ve son zamanlardaki atağıyla Güney Kore’yi buna dahil edebiliriz. Türkiye’de henüz otomobille olmasa da ticari araçlarda pek çok markayla global pazardaki elini her geçen gün güçlendirmekte. Yerli otomobil markası başarılı olursa yalnızca üretim değil, marka oluşturma noktasında da önemli bir eşik atlanmış olacak.

Sektörde paylaşım ekonomisi ve elektrikli otomobillerle birlikte rekabet farklı alanlara yönelmiş durumda. Oluşan bu tablo elbette daha verimli, tutarlı ve sürdürülebilir olmayı zorunlu kılıyor. Almanya’nın otomotiv sektörü temsilcilerinin bu alanda kısmen de olsa finans sektörüne giriş yaptığını da söyleyebiliriz.

Cointelegraph’ta Darryn Pollock imzasıyla yayınlanan “German Automotive Innovation Could Drive Real-World Blockchain Usage” başlıklı makale, sektörün Blockchain’in ilk gerçek uygulamasına ev sahipliği yapma niyetini ortaya koyuyor. Bununla birlikte yapılan, kripto para harici pek çok uygulamanın gerçekten yıkıcı bir etkiye sahip olmadığına da değiniliyor. Yazıda görüşlerine yer verilen Bankymoon CEO’su Lorien Gamaroff, Blockchain’i temel alan pek çok uygulamanın aslında normal veritabanlarında daha iyi çalıştığına dikkat çekiyor ve ekliyor: Blockchain’in kripto para haricinde gerçekten dönüşüm sağlayabileceğini kanıtlayacağı çözümler geliştirilmeli.

Otomotiv kripto para sonrası ilk dönüşen alan olur mu?

Pollock yazısında Alman üreticilerin Blockchain’e olan ilgisine dikkat çekerek çeşitli örnekler veriyor. Kim ne yapıyor sorusunun yanıtı ise şu şekilde:

Mercedes (Daimler AG): Kısa süre önce MobiCoin isimli kendi kripto parasını duyuran Daimler grubu, çevreye duyarlı sürüş gerçekleştiren Mercedes sahiplerine bu kripto parayı hediye edecek. 500 sürücü ile başlayan test süreci şimdiden yoğun ilgi görüyor. Sürecin takibi, araçlara yerleştirilen ve sürücünün araç kullanım alışkanlıklarını izleyen sensörler ve bir mobil uygulama ile gerçekleştiriliyor.

BMW: Şirket, elektrikli otomobillerin bataryaları için önemli bir kaynak olan kobalt tedariğini Blockchain ile geliştirilmiş bir platform üzerinden takip edeceğini açıkladı. Akıllı sözleşmelerle takip edilecek bu süreç, talep fazlası üretimin önüne geçmek gibi ek çevre dostu katkılar da sunacak. Henüz resmi olarak açıklanmasa da bu yöntemin zaman içinde tüm tedarik zincirine adapte edilebileceğini ekleyelim.

Porsche: Şirket kendini “Otomobil içinde Blockchain’i uygulayan ilk otomobil üreticisi” olarak tanıtıyor. Blockchain platformu üzerinde geliştirilen çözümler aracın kilitlenmesi, motorun çalıştırılması gibi durumlar için kullanılıyor. Burada aracı çalıştıranın sahip ya da bir servis yetkilisi olup olmadığı gibi durumlar şifreli bir şekilde korunuyor. Yetkilendirme izni yine yeni platform üzerinde veriliyor.

Porsche’nin konuyu bununla sınırlı tutmayacağı ise resmen açıklanmış durumda. Almanya Startup Birliği’nin resmi destekçisi olarak kendini konumlandıran Porsche, birlik üyeleri arasında Blockchain, yapay zeka, nesnelerin interneti, siber güvenlik ve mobilite üzerine çalışan üyelerle işbirliği yapmak ve yeni teknolojiler geliştirmek istiyor.