Kredi veri servisi Experian, Birleşik Krallık merkezli FinTech girişimi ClearScore’u 275 milyon Sterlin karşılığında satın alacağını açıkladı. Anlaşmanın bu yılın sonlarına doğru nihayete ermesi bekleniyor.

ClearScore, müşterilerine birer kredi notu sunarken, daha sonra bu notu kredi kartı gibi çeşitli finansal ürünleri tavsiye etmek için kullanıyor. Yaklaşık altı milyon kullanıcısı bulunan FinTech girişimi, ABD’deki Credit Karma ile benzer bir iş modeline sahip. Bugüne kadar 15,6 milyon dolarlık fonlama alan girişimin yatırımcıları arasında Blenheim Chalcott, Brightbridge Ventures, Lead Edge Capital ve QED gibi sermayeler bulunuyor.

Hizmet portföyünü akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlar üzerine yoğunlaştıran ClearScore, kredi notu güncellemelerini ve diğer bildirimleri tümüyle ücretsiz sağlıyor. Firma bunun yerine gelir modelini tavsiye ettiği finansal ürünlere yönelik kurmuş bulunuyor.

Diğer bir deyişle, ClearScore aracılığıyla tavsiye edilen kredi kartı, kredi ve benzeri diğer hizmetlere her başvuru yapıldığında, girişim bundan bir komisyon alıyor. Şirket bu şekilde 2017 yılını yaklaşık 37 milyon dolar gelirle kapatmış durumda ve 2018 hedefleri 55 milyon dolara ulaşmak.

TechCrunch haberine göre Experian’ın kısa vadeli hedefleri arasında ClearScore’u kendi markası altına taşımak yer almıyor; FinTech kendi adıyla çalışmaya bir süre daha devam edecek. Experian daha ziyade FinTech şirketinin geliştirdiği teknolojiyle ilgileniyor. Experian, bu teknolojiyi kendi müşterilerine daha iyi erişim sağlamak ve kredi sağlayıcılar için ulaşım kanallarını kolaylaştırmak için kullanacak.