Experian, ClearScore’u 275 milyon Sterlin’e satın aldı

16 Mart 2018
373 Görüntüleme

Kredi veri servisi Experian, Birleşik Krallık merkezli FinTech girişimi ClearScore’u 275 milyon Sterlin karşılığında satın alacağını açıkladı. Anlaşmanın bu yılın sonlarına doğru nihayete ermesi bekleniyor.

ClearScore, müşterilerine birer kredi notu sunarken, daha sonra bu notu kredi kartı gibi çeşitli finansal ürünleri tavsiye etmek için kullanıyor. Yaklaşık altı milyon kullanıcısı bulunan FinTech girişimi, ABD’deki Credit Karma ile benzer bir iş modeline sahip. Bugüne kadar 15,6 milyon dolarlık fonlama alan girişimin yatırımcıları arasında Blenheim Chalcott, Brightbridge Ventures, Lead Edge Capital ve QED gibi sermayeler bulunuyor.

Hizmet portföyünü akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlar üzerine yoğunlaştıran ClearScore, kredi notu güncellemelerini ve diğer bildirimleri tümüyle ücretsiz sağlıyor. Firma bunun yerine gelir modelini tavsiye ettiği finansal ürünlere yönelik kurmuş bulunuyor.

Diğer bir deyişle, ClearScore aracılığıyla tavsiye edilen kredi kartı, kredi ve benzeri diğer hizmetlere her başvuru yapıldığında, girişim bundan bir komisyon alıyor. Şirket bu şekilde 2017 yılını yaklaşık 37 milyon dolar gelirle kapatmış durumda ve 2018 hedefleri 55 milyon dolara ulaşmak.

TechCrunch haberine göre Experian’ın kısa vadeli hedefleri arasında ClearScore’u kendi markası altına taşımak yer almıyor; FinTech kendi adıyla çalışmaya bir süre daha devam edecek. Experian daha ziyade FinTech şirketinin geliştirdiği teknolojiyle ilgileniyor. Experian, bu teknolojiyi kendi müşterilerine daha iyi erişim sağlamak ve kredi sağlayıcılar için ulaşım kanallarını kolaylaştırmak için kullanacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
4 görüntüleme
Açık Bankacılık
4 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
4 görüntüleme
FinTech
4 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
18 görüntüleme
FinTech
18 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.