Alibaba Grubu’nun finans sektöründeki şirketi Ant Financial, e-ticaret siteleri üzerinde satış yapan küçük işletmelere kredi verme yetkisi aldı. Amazon da ABD’de benzer işlevli bir kredi kartı hazırlığında…

Çin’deki düzenleyici kurumlar, Ant Financial’a kredi verme yetkisini resmen tanıdı. ABD’de Amazon’un kendi bünyesinde satış yapan şirektlere verdiği kredilerin bir benzeri gibi düşünebileceğimiz bu kararı, Çin’in reel ekonomiyi her alanda güçlendirmek için attığı adımların bir yenisi olarak düşünmek mümkün.

Alibaba Grubu’nun sahibi olduğu South China Morning Post’ta yayınlanan habere göre Ant Financial’ın vereceği krediler “tedarik zinciri finansmanı” olarak tanımlanıyor. Yine grup bünyesindeki Tmall ve Taobao Marketplace gibi çevrimiçi pazaryerlerinden satış yapanları etkileyecek olan karar sayesinde küçük işletmelerin elinde yeni bir kredi alma alternatifi doğacak. Habere göre bu tip işletmelere kredi sağlayan 250 kadar tedarik zinciri finansmanı kurumu bulunuyor. Ant Financial’a verilen yetki ise “varlığa dayalı menkul kıymet karşılığı” olduğu için diğerlerinden farklılaşıyor. Açıklamaya göre Ant Financial’ın bir yan birimi, konuyla ilgili olarak Şangay Borsası’nda 2 milyar yuan (yaklaşık 317 milyon dolar) değerinde varlığa dayalı menkul kıymet satışı başlatacak.

Amazon ve ABD de hareketli

Diğer yandan tedarik zinciri finansmanı noktasında dünyanın öbür ucundaki ABD’nin de hareketli günler yaşadığını belirtmek gerekiyor. Bloomberg’de yayınlanan bir habere göre Amazon, küçük işletmelere tedarik süreçlerini kolaylaştırıcı yeni bir kredi kartı sunmaya hazırlanıyor. Bu kart için JPMorgan Chase & Co.’nun da aralarında bulunduğu çeşitli kurumlarla görüşen şirket, harcamalar sonrası ödül kazanma, küçük işletmelere özel bir portal ile şirketlere yönelik çeşitli sigorta teklifleri gibi ek katma değerli hizmetler sunmayı planlıyor. Haberde, şirketin ABD, İngiltere ve Japonya’da sadece geçen yıl 20 binin üzerinde küçük işletmeye 3 milyar dolarlık kredi açtığına da değiniliyor.