Hong Kong Borsası (HKEX), Avustralya Menkul Değerler Borsası (ASX) ile Blockchain teknolojisinin uygulamalarına ilişkin iş birliği yapmaya hazırlanıyor.

Avustralya Blockchain alanında atacağı en önemli adımlardan birini geçtiğimiz yılın sonunda açıklamıştı. Aralık 2017’de bir duyuru yapan Avustralya Menkul Değerler Borsası (ASX), hisse senedi işlemlerini Blockchain altyapısına taşımak için çalışmalarını başlattığını paylaşmıştı. Bu alanda ilk olan çalışmada ASX’in destek alacağı çözüm ortağı ise, dağıtık defter teknolojilerinde uzman olan Digital Asset olarak belirlenmişti.

ASX’in bu süreçte sahip olduğu deneyimden faydalanmak isteyen Hong Kong Exchanges and Clearing Market (HKEX), Coin Telegraph haberine göre konuyu Credit Suisse Asya Yatırım Konferansı’nda gündeme taşıdı. HKEX CEO’su Charles Li, iki ülkenin borsası arasında yapılan işler hakkında çok daha sıkı bir diyalog kurulmakta olduğunu ifade etti ve bilgi paylaşımının süreceğini ekledi.

Charles Li ayrıca HKEX’in Blockchain teknolojisini kullanmayı planladığı iş sahalarını da detaylandırdı: Buna göre Hong Kong Borsası, Blockchain’den faydalanarak senet alımları, kredilendirme ve bazı tezgah üstü ticari işlemler için kullanacak. Şirketin yöneticisi, bu konuyu “Hiç kimsenin para harcamak istemediği, ancak borsanın merkezi defteri etkilemeyecek, düşük maliyetli bir teknolojiyle çıkagelip sorunu çözeceği her yerde Blockchain’den faydalanabiliriz.” şeklinde özetliyor.

2004 yılında kurulan Kanada Menkul Değerler Borsası da önceki ay Ethereum tabanlı bir menkul değerler platformunu hizmete alacağını duyurmuştu. Bu sistemde şirketler, sermayeyi güvenlik tokenleri aracılığıyla artırabilecekler.