Güney Kore’nin regülatör kurumu FSC, yenilikçi çözüm geliştiren FinTech şirketlerini belirli bir süre yasal zorunluluklardan muaf tutmaya hazırlanıyor.

Singapur ve Hong Kong’un FinTech şirketleri için güçlü merkezler olarak öne çıkması Güney Kore’deki yetkilileri de harekete geçirdi. Yonhap Haber Ajansı’nın aktardığı habere göre FinTech’ler için yeni bir yasa çıkartmaya hazırlanan ülke yönetimi, sektörün gelişimi için yenilikçi çözüm sunan girişimleri bir süreliğine rahat bırakacak.

Güney Kore’nin regülatör kurumu Financial Services Commission (FSC) tarafından yapılan bu açıklama, belirli alanlarda odaklanan şirketlerin iki yıllık bir dönem için yasal sınırlamalara tabi olmamasını kapsıyor. Blockchain ve büyük veri analizi gibi konularda yeni teknolojiler kullanan şirketler için yolu açık tutacak olan bu yaklaşım, şirkete sağlanan kolaylığın suistimal edilmesi ve tüketicilere zarar vermesi durumunda ise o şirketi ‘kolaylık dışı’ bırakacak.

Ülkede yaşanan FinTech odaklı hareketlilik çeşitli araştırmalara da yansımış durumda. Nielsen Kore tarafından hazırlanan bir çalışma, FinTech uygulamalarının akıllı telefon uygulama marketlerinde en hızlı büyümeyi gerçekleştirdiğini gösteriyor. Aynı araştırmaya göre Ocak – Kasım 2017 dönemindeki en iyi 10 uygulamanın 5’i mobil ödeme ya da finansal işlemlere dair hizmet sunanlara ait.