Singapurlular alışverişlerini parmak izi ile tamamlıyor

21 Mart 2018
383 Görüntüleme

Visa tarafından hazırlanan bir araştırma, Singapur’da yaşayanların ödemelerdeki favori güvenlik önlemi parmak izi tanıma.

Parmak izi, iris tanıma, damar izi kontrolü, yüz tanıma, ses tanıma ve hatta bunların ve diğer benzer önlemlerin bir arada kullanıldığı hibrit biyometrik güvenlik önlemleri… İşletmeler hangi yöntemin daha hızlı ve güvenilir olduğunu belli etmek için yoğun mesai harcarken, tüketiciler ise kendilerine en uygun olan yöntemi parmak izi okuma olarak seçti. En azından Singapur halkı için durum böyle.

Fintech Singapore sitesinde yayınlanan habere göre, Visa tarafından yapılan bir araştırma tüketicilerin mobil ödeme söz konusu olduğunda favori güvenlik önleminin parmak izi olduğunu ortaya çıkardı. Her 10 Singapurlu’dan 9’unun biyometrik güvenlik sistemleriyle ilgilendiğini ya da kullandığını da gösteren araştırmaya göre parmak izi yüzde 88 gibi bir oranla açık farkla önde bulunuyor.

Parmak izi tanımayı yüzde 56 ile yüz tanıma, yüzde 50 ile iris taraması, yüzde 49 ile ses tanıma takip ediyor. Bu oranlar, ödemelerde en az bir kez biyometrik güvenlik önlemlerinden faydalanan tüketiciler içindeki değerleri gösteriyor. Aynı araştırma, tüketicilerin yüzde 51’inin bu önlemlerden düzenli olarak faydalandığını da kanıtlıyor.

Visa Güneydoğu Asya Bölgesi Müdürü Mandy Lamb, bu oranların daha da yükselmesini beklediklerini ifade ediyor. Halen her beş Singapurlu’dan birinin müşterisi oldukları bankalarda veya mobil operatörler kanalıyla parmak izi ya da yüz tanıma kullandığını kaydeden Lamb, araştırmaya katılanların yüzde 55’inin bu sistemleri çok sayıda kullanıcı adı ve parolayı hatırlamaya gerek bırakmama nedeniyle tercih ettiğine dikkat çekiyor. Yakın gelecekte bu teknolojiyi kullanmaya başlayanların oranı ise yüzde 91 gibi ciddi bir orana yükseliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Sesli Asistanlar 2.0 ve Bankaların Geleceği

yazar05 - 18 Aralık 2018

Bankacılığın geleceği, tüketicilere bekledikleri dijital ürünleri sunmak üzerine olacaktır. Sesle aktifleşen bankacılık ürünleri, tüketicilerin evde, iş yerinde, arabalarda ve mobil…

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

Prof. Dr. Selim Yazıcı KPMG Gündem’in sorularını yanıtladı

yazar05 - 18 Aralık 2018

FinTech İstanbul Platformu’nun kurucu ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, KPMG Gündem'e dünyayı sarsan finansal teknoloji ekosistemini ve Türkiye’deki yansımalarını anlattı. Sizi…

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

ErisX aldığı yatırımla kripto para sektörüne güven aşıladı

Erhan Kahraman - 18 Aralık 2018

Hem büyük finans kuruluşları ve hem de teknoloji şirketleri kripto para dünyasında heyecan verici gelişmelerle haftayı kapattılar. TD Ameritrade’den 30…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.