Singapurlular alışverişlerini parmak izi ile tamamlıyor

21 Mart 2018
311 Görüntüleme

Visa tarafından hazırlanan bir araştırma, Singapur’da yaşayanların ödemelerdeki favori güvenlik önlemi parmak izi tanıma.

Parmak izi, iris tanıma, damar izi kontrolü, yüz tanıma, ses tanıma ve hatta bunların ve diğer benzer önlemlerin bir arada kullanıldığı hibrit biyometrik güvenlik önlemleri… İşletmeler hangi yöntemin daha hızlı ve güvenilir olduğunu belli etmek için yoğun mesai harcarken, tüketiciler ise kendilerine en uygun olan yöntemi parmak izi okuma olarak seçti. En azından Singapur halkı için durum böyle.

Fintech Singapore sitesinde yayınlanan habere göre, Visa tarafından yapılan bir araştırma tüketicilerin mobil ödeme söz konusu olduğunda favori güvenlik önleminin parmak izi olduğunu ortaya çıkardı. Her 10 Singapurlu’dan 9’unun biyometrik güvenlik sistemleriyle ilgilendiğini ya da kullandığını da gösteren araştırmaya göre parmak izi yüzde 88 gibi bir oranla açık farkla önde bulunuyor.

Parmak izi tanımayı yüzde 56 ile yüz tanıma, yüzde 50 ile iris taraması, yüzde 49 ile ses tanıma takip ediyor. Bu oranlar, ödemelerde en az bir kez biyometrik güvenlik önlemlerinden faydalanan tüketiciler içindeki değerleri gösteriyor. Aynı araştırma, tüketicilerin yüzde 51’inin bu önlemlerden düzenli olarak faydalandığını da kanıtlıyor.

Visa Güneydoğu Asya Bölgesi Müdürü Mandy Lamb, bu oranların daha da yükselmesini beklediklerini ifade ediyor. Halen her beş Singapurlu’dan birinin müşterisi oldukları bankalarda veya mobil operatörler kanalıyla parmak izi ya da yüz tanıma kullandığını kaydeden Lamb, araştırmaya katılanların yüzde 55’inin bu sistemleri çok sayıda kullanıcı adı ve parolayı hatırlamaya gerek bırakmama nedeniyle tercih ettiğine dikkat çekiyor. Yakın gelecekte bu teknolojiyi kullanmaya başlayanların oranı ise yüzde 91 gibi ciddi bir orana yükseliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
157 görüntüleme
FinTech
157 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
111 görüntüleme
Bankacılık
111 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
129 görüntüleme
Bankacılık
129 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.