Singapurlular alışverişlerini parmak izi ile tamamlıyor

21 Mart 2018
348 Görüntüleme

Visa tarafından hazırlanan bir araştırma, Singapur’da yaşayanların ödemelerdeki favori güvenlik önlemi parmak izi tanıma.

Parmak izi, iris tanıma, damar izi kontrolü, yüz tanıma, ses tanıma ve hatta bunların ve diğer benzer önlemlerin bir arada kullanıldığı hibrit biyometrik güvenlik önlemleri… İşletmeler hangi yöntemin daha hızlı ve güvenilir olduğunu belli etmek için yoğun mesai harcarken, tüketiciler ise kendilerine en uygun olan yöntemi parmak izi okuma olarak seçti. En azından Singapur halkı için durum böyle.

Fintech Singapore sitesinde yayınlanan habere göre, Visa tarafından yapılan bir araştırma tüketicilerin mobil ödeme söz konusu olduğunda favori güvenlik önleminin parmak izi olduğunu ortaya çıkardı. Her 10 Singapurlu’dan 9’unun biyometrik güvenlik sistemleriyle ilgilendiğini ya da kullandığını da gösteren araştırmaya göre parmak izi yüzde 88 gibi bir oranla açık farkla önde bulunuyor.

Parmak izi tanımayı yüzde 56 ile yüz tanıma, yüzde 50 ile iris taraması, yüzde 49 ile ses tanıma takip ediyor. Bu oranlar, ödemelerde en az bir kez biyometrik güvenlik önlemlerinden faydalanan tüketiciler içindeki değerleri gösteriyor. Aynı araştırma, tüketicilerin yüzde 51’inin bu önlemlerden düzenli olarak faydalandığını da kanıtlıyor.

Visa Güneydoğu Asya Bölgesi Müdürü Mandy Lamb, bu oranların daha da yükselmesini beklediklerini ifade ediyor. Halen her beş Singapurlu’dan birinin müşterisi oldukları bankalarda veya mobil operatörler kanalıyla parmak izi ya da yüz tanıma kullandığını kaydeden Lamb, araştırmaya katılanların yüzde 55’inin bu sistemleri çok sayıda kullanıcı adı ve parolayı hatırlamaya gerek bırakmama nedeniyle tercih ettiğine dikkat çekiyor. Yakın gelecekte bu teknolojiyi kullanmaya başlayanların oranı ise yüzde 91 gibi ciddi bir orana yükseliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı
Bitcoin
95 görüntüleme
Bitcoin
95 görüntüleme

Rapor: Türkiye’nin Sanal Cüzdanı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Twentify tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Türkiye'deki kullanıcıların kripto para ve Blockchain'e bakış açılarını masaya yatırıyor. Teknolojinin bu hızlı değişimine…

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması
Bankacılık
66 görüntüleme
Bankacılık
66 görüntüleme

Westpac’ten girişimler için RegTech yarışması

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Avustralyalı banka Westpac, RegTech temalı yarışmasıyla yasal mevzuatları şirketler için birer külfet olmaktan çıkarmayı hedefleyen FinTech girişimlerine 40 bin dolara…

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı
Bankacılık
97 görüntüleme
Bankacılık
97 görüntüleme

Blockchain girişimi Adhara 15 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 18 Ekim 2018

Merkez bankalarının Blockchain teknolojileriyle tanışmasını kolaylaştıran FinTech girişimi Adhara, Ethereum tasarım merkezi Consensys'ten 15 milyon dolar yatırım aldı. Kripto ekosisteminin…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.