Bankalararası Kart Merkezi yeni çalışma yayınlayarak, nakitsiz toplum yolunda Hindistan örneğini detayları ile ele aldı.

Nakitsiz toplum; kayıt dışı ekonominin önlenmesi, vergi gelirlerinin artırılması, vergi yükünün adil bir şekilde dağılması, enflasyonun düşürülmesi ve çeşitli suçların azaltılması için önemli bir role sahip.

Nakitsiz toplumu öncelikli ülke politikası haline getiren toplumlarda bireyler bankacılık ve finans hizmetlerine daha kolay eriştiğine, finansal sistemin etkinliğinin arttığına, kaynaklara erişimin kolaylaştığına ve kaynak maliyetinin daha sürdürülebilir düzeylere çekildiğine şahit oluyoruz.

Türkiye nakitsiz toplum konusunda iyi bir yolda. Bugün 189 Milyon kartla toplam kart sayısında Avrupa birincisiyiz. Ancak nüfusumuzu göz önünde bulundurduğumuzda daha iyi bir noktada olabilirdik.

Bu çerçevede yapılabilecekleri, dünya üzerindeki başarılı örnekleri ile incelemekte büyük fayda var. İşte tam bu sebeple Bankalararası Kart Merkezi (BKM) özel bir çalışma gerçekleştirerek Hindistan’ın nakitsiz topluma dönüşüm sürecinde attığı adımları ve bunların etkilerini gösteren özel bir rapor yayınladı.

Daha önce FinTech İstanbul ve BKM’nin ortaklaşa düzenlediği bir etkinlikte konuşmacı olarak katılan Hindistan Ulusal Ödemeler eski Genel Müdürü Abhaya Prasad Hota’nın değerlendirmelerine ve paylaştığı bilgilere yer veren bu çalışmayı nakitsiz bir toplum stratejisi için mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Röportaj: Abhaya Hota – Hindistan’ın nakitsiz yaşam dönüşüm mimarı