Finans ve bankacılık sektörünün yenilikçilikten fazlasına ihtiyacı var ve bunun farkında olanların sayısı her geçen gün artıyor.

İliklerimize kadar işleyen yakıcı soğukluğa sahip bir Londra sabahında kim bilir kaç asır görmüş tarihi taş yollardan yürüyerek tarihi bir binaya, 15. Yüzyılın başında inşa edilen belediye binasına ilerliyoruz. Londra yağmur ve soğuklara alışık bir şehir ama tarihinde nadir görülen karlı günlerinden birisini yaşıyor. İstanbul’un ilkbahara koşan yalancı güneşinden çıkıp geldiğimiz bu bürudetli havada biradan ortam fazlasıyla ısınacak zira dünyanın dört bir yanında katılımcıları ile finans teknolojileri dünyasının en önemli etkinliklerinden birisi; Innovate Finance Global Summit 2018 etkinliği başlayacak.

İçinde bulunduğumuz ve her detayı ile hayranlık uyandıran Guildhall’da açılış konuşmasını Innovate Finance CEO’su Charlotte Croswell yapıyor; “Etkinliğimiz her sene katlanarak büyüyor. Açıkça görüyoruz ki finans ve bankacılık sektörü, liderlerin izinden, her geçen gün daha fazla FinTech’e odaklanıyor. Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Kripto Paralar, Blockchain gibi teknolojiler hepimizin gündemini daha çok işgal ediyor. PSD2 ve Açık Bankacılık gibi gelişmeler bize bankacılığın artık nasıl olması gerektiğini öğretiyor.

Dile getirilen yenilikçi teknolojilerin hepsinin temelinde yar alan bileşen ise veri. Veriye dayalı alanlarda analiz yaparak kritik kararlar almayı kolaylaştırmayı hedefleyen IHS Markit CEO’su Lance Uggla; “Geçmişte veriyi toplamak ayrı bir problem, toplanan verilerden simülasyonlar yapmak daha zor bir problemdi. Artık farklı senaryoları saniyeler içinde test edebiliyoruz ancak önümüzdeki en büyük engel verinin yeterince şeffaf olmaması” diyor. Altı çizilen nokta şeffaflaşma için düzenleyici kurumların doğru adımları atmaması sebebiyle kaybedilen her gün pazarın yeni fırsatları kaçırmasına neden olduğu. “Veriyi anonimleştirerek veya genelleştirerek bu sorunu aşabiliriz zira bu sürecin sonunda herkes faydalı bir sonuç elde edecek” diyor Uggla.

Finansal Yenilikçiliğin Ötesine Ulaşmak

Geleceği daha iyi anlayabileceğimiz şekilde veriyi şeffaflaştırmak, zaten yönetmekte güçlük çektiğimizden daha fazla veriyi hayatımıza ekleyecek. Kaynakların sayısı ve stratejik bilgiye talep giderek artarken bunları ilişkilendirip anlamlı hale getirecek çözümlere ihtiyacımız var.  Ancak bu ilişkileri anlamanın yolu yine anlamlandırılmış bir diğer veri tipinden; güncel içerikten geçiyor. Bu içeriği elde etmek güç ve üretmek çok maliyetli. Bu noktada belirli alanlarda yeni uzmanlıklar oluşacak. Bu uzmanlıklar sayesinde fırsatları daha net görebilir hale geleceğiz. Bu fırsatlar hangi alanlarda yenilikçilik yapmamız gerektiğini bizlere gösterecek.

Sterling Bank CEO’su Anne Baden; “Sorun sadece yenilikçi fikirleri bulmak değil. Esas sorun tüketicilerin maliyeti yüksek yenilikçilik talebine cevap verirken bunu kârlı ve sürdürülebilir bir iş modeli haline getirebilmek” diyor. Bu noktada Worldpay Başkan Yardımcısı Ron Kalifa şu görüşleri ile Baden’in düşüncelerini destekliyor; “Platform şirketlerine dönüşmemiz lazım. Bir kere yenilikçi altyapılar kurup daha sonra bunları pek çok kez satmamız gerekiyor.

Bankaların yapısı zaten değişti

Farklı oturumlarda yapılan tespitlerin hepsi farklı bakış açılardan doğru yorumlar sunarken gözden kaçırılmaması gereken bir nokta var. Sadece 10 sene önce bankalara kaç kere ve ne amaçlar ile uğruyorduk? Bu sorunun cevabını hızlıca düşündükten sonra bugün bankalar ile olan ilişkilerimize bir göz atmamız lazım. Teknoloji sayesinde geçmişe nazaran bankalarımız ile olan ilişkilerimiz belki 20 kat artmış durumda. Banka şubemizi artık ceplerimizde taşıyor ve kartlarımız ile her gün onlarca kez bankamızla iletişime geçiyoruz. Bunları başarmak için sadece gerekli altyapı ve teknolojilere yatırım yapanların değil bu süreci yönetebilenlerin gerçek anlamda dijitalleştiğine şahit oluyoruz. Bunu başaran sadece bankalar değil, Ant Financial EMEA başkanı Li Wang; “Kullanıcılarımız 7 gün 24 saat cüzdanlarını yanlarına almadan sadece telefonları ile hayatlarına devam edebiliyor. 600 milyon aktif kullanıcımızın her biri günde ortalama 7 kere işlem yapıyor ve biz müşterilerimiz için bu deneyimi dünyanın diğer bölgelerine de götürmek istiyoruz” diyor.

Küresel FinTech liderleri arasında sayılan Oliver Bussmann bankacılık ve finans sektöründeki şirketler için artık umudun yeterli olmadığını belirtiyor; “CEO’lar yaşanan değişimi anlamalı ve yeni eğilimleri göz ardı etmemeli. Elbette yönetimsel sorunların ötesine geçip risk bazlı kararla almak kolay bir adım değil. Bu açıdan İspanya ve Türkiye bankacılık anlamında takip edilmesi gereken yenilikçi ülkeler” diyerek biz dinleyicileri gururlandırırken bir anlamda sektör olarak doğru yolda olduğumuzu da teyit ediyor. Ancak Bussmann’ın bu söyledikleri bastığımız zeminin sağlam olduğu anlamına da gelmiyor.

Yeni teknolojilere adapte olmalıyız

En çok satanlar listesine giren “Kimlik: Yeni Para” ve “Babil’den Önce, Bitcoin’den Sonra” kitaplarının yazarı David Birch; “Elimizde kripto para fanatiklerinin önemsediği kadar önemli olmayan bir kripto para gerçeği ve önemsemedikleri kadar önemli bir token çözümü var. Bugün token çözümlerinin başında ICO uygulamalarını görüyoruz. ICO karmaşık bir finansal süreci bir e-posta atmak kadar kolaylaştırdı. Ancak halka açık ağlara güvenmek ICO’lardaki en önemli problemi oluşturuyor. Önemli bir ICO’nun kripto kedilerin (Ethereum ağında CryptoKittens’ın sebep olduğu tıkanmayı kastediyor) saldırısına uğramasını veya vatandaşın cüzdanlarına ait özel anahtarlarını titanyum bir kutuda saklamasını bekleyemeyiz” diyor. Birch’ün vurgulamak istediği nokta zaten süregelen bir süreç için elimizi çabuk tutarak adım atmamız gerektiği.

Finansal Yenilikçiliğin Ötesine Ulaşmak

Zirvede ele alınan bir diğer teknoloji elbette kripto paralara ve ICO’lara hayat veren Blockchain teknolojisi. Ortak kanaat Blockchain teknolojisinin bankacılık ve finans sektörüne önemli bir etkisinin olacağı yönünde. Şimdilik bilinmeyen ise bunun hangi uygulamalar veya ne zaman gerçekleşeceği. Kullanıcı deneyimi hâlâ Blockchain dünyasının önemli problemlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Öncelikle karmaşık Blockchain uygulamalarını kolaylaştıran teknolojilerinin hayatımıza girmesi lazım.

FinTech’lere ihtiyaç giderek artıyor ama

Rakamların bize verdiği bilgilere göre, dünyanın en önemli finans merkezlerinden birsi olan Londra’nın başkent olduğu Birleşik Krallık’ta (UK) 1,5 milyon kişi henüz bankacılık sitemine dahil edilmiş bile değil. Bunun ötesinde 13 milyon UK vatandaşı eğer gelirleri yüzde 25 oranında düşecek olsa bir ayı geçirecek birikime dahi sahip değiller. Varlıkların yönetilmesi ve refahın yükseltilmesi gerekirken küresel bir ticari savaşın içine çekiliyoruz. Ortak kanaat bunun bir parçalanmışlığa sebebiyet verebileceği yönünde. Bunun üstesinden gelebilecek yenilikçi teknolojilerin, akıllı ve deneyimli liderlerin çabası ve işbirliği ile FinTech’ler tarafından hayata geçirilmesi gerekiyor. Ancak teknoloji devletlerin adapte olabileceğinden daha hızlı gelişiyor.

FinTech’ler için her ülkenin politikaları da farklılıklar gösteriyor. Örneğin Singapur finansal analiz, sahtekarlık engelleme, KYC gibi altyapı teknolojilerine önem verirken, Hindistan daha çok ödemeler, mobil cüzdanlar, biyometrik doğrulama gibi tüketicilere dokunan teknolojilere daha çok önem veriyor. Farklı coğrafyalardaki FinTech’lerin küreselleşmesi gerekiyor ancak önlerinde büyük engeller var. Bulut servislerini kullanmak, veri paylaşımı ve dolaşımı, açık bankacılık, KYC süreçleri gibi konularda acilen düzenleyici adımların atılması lazım. Bu sebeple uzun süredir başarılı şekilde kendi içinde Sandbox uygulamaları gerçekleştiren İngiltere gerekli adımları atarak bu uygulama ortamını küresel bir Sandbox platformuna geçirmeye karar vermiş durumda.

Her bir etkinlik zihinlerimizi yeni tespitler ve stratejiler ile dolduruyor. Ancak küresel yarış sadece bilgiyi değil cazip teklifleri ve davetleri de paylaşıyor. Londra tüm dünyadan zihinleri kendisine davet ediyor. Eğer elimizi çabuk tutmaz isek bilgiyi paylaşacak ve stratejileri uygulayacak kaynakları da kaybetme tehlikesi ile yüz yüze olduğumuzu unutmamamız gerekiyor.

Ahmet Usta – Mart 2018

Finansal Yenilikçiliğin Ötesine Ulaşmak
Ahmet Usta lisans eğitimin İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği programında ve yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi MBA programında tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına çeşitli dergilerde yazarak başlayan Usta, kariyeri boyunca farklı kurumlarda Bilgi Teknolojileri yöneticisi olarak görev almış aynı zamanda farklı yayınlarda düzenli olarak yazarlığa devam etmiştir. Infomag, Bloomberg Business Türkiye gibi saygın dergilerde teknoloji editörlüğü yapan Usta, farklı ölçeklerde dijital ve basılı medya kanallarının kurulması ve yönetilmesi süreçlerine liderlik etmiştir. Usta, The Startup Owner’s Manual ve Identity is the New Money isimli kitapları Türkçe’ye çevirmiş, İngilizce Coopetition kavramını Türkçeye Rekaberlik karşılığı ile kazandırmıştır. Blockchain 101 kitabının eş yazarı olan Usta, FinTech İstanbul ve Blockchain Türkiye Platformlarının Genel Yayın Yönetmeni ve aynı zamanda profesyonel bir konuşmacı ve eğitmendir.