Çin Halk Bankası’nın mevcut yönetimi, dijital paranın piyasaya sürülmesini “kaçınılmaz” bir sonuç olarak değerlendiriyor.

Finextra’nın haberine göre Çin Halk Bankası (PBC) istikrarlı ve düzenli bir şekilde ilerleyerek dijital para sisteminin hayata geçirilmesini hedefliyor. Geçtiğimiz Eylül ayında Çin, kripto para işlemlerine üstü örtülü şekilde sınırlamalar getirdi, ancak ilgili birimler diğer yandan  devlet destekli bir dağıtık defter teknolojisini kullanmak için de olasılıkları araştırmaya devam ediyor.

Bu ayın başlarında bir basın toplantısında konuşan eski PBC yöneticisi Zhou Xiaochuan: “Teknolojik gelişmeler ışığında dijital paranın kaçınılmaz olduğunu söylemek mümkün. Gelecekte, nakit giderek azalacak ve hatta yok olacak” ifadelerini kullandı.

PBC, dijital para ve elektronik ödemelerle ilgili araştırma çalışmalarına devam edecek ve “hazır olduğunda” test aşamasına geçecek. Zhou, dijital para biriminin perakende ödeme sisteminde kolaylık, verimlilik, maliyet etkinliği, güvenlik ve gizlilik korumasını teşvik edeceğini vurguluyor.

Zhou yaptığı açıklamalarında Bitcoin ve Yuan arasındaki ticareti yasaklama kararına dair: “İnsanlara bir gecede zengin olma yanılsaması veren spekülatif ürünlerin piyasada dolaşmasına izin vermiyoruz. Bu kesinlikle engellenmesi gereken bir durum. Bu tarz yapıların kısa yoldan zenginliği değil, reel ekonomiye hizmet etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.