Çin Halk Bankası için “dijital para” kaçınılmaz

26 Mart 2018
320 Görüntüleme

Çin Halk Bankası’nın mevcut yönetimi, dijital paranın piyasaya sürülmesini “kaçınılmaz” bir sonuç olarak değerlendiriyor.

Finextra’nın haberine göre Çin Halk Bankası (PBC) istikrarlı ve düzenli bir şekilde ilerleyerek dijital para sisteminin hayata geçirilmesini hedefliyor. Geçtiğimiz Eylül ayında Çin, kripto para işlemlerine üstü örtülü şekilde sınırlamalar getirdi, ancak ilgili birimler diğer yandan  devlet destekli bir dağıtık defter teknolojisini kullanmak için de olasılıkları araştırmaya devam ediyor.

Bu ayın başlarında bir basın toplantısında konuşan eski PBC yöneticisi Zhou Xiaochuan: “Teknolojik gelişmeler ışığında dijital paranın kaçınılmaz olduğunu söylemek mümkün. Gelecekte, nakit giderek azalacak ve hatta yok olacak” ifadelerini kullandı.

PBC, dijital para ve elektronik ödemelerle ilgili araştırma çalışmalarına devam edecek ve “hazır olduğunda” test aşamasına geçecek. Zhou, dijital para biriminin perakende ödeme sisteminde kolaylık, verimlilik, maliyet etkinliği, güvenlik ve gizlilik korumasını teşvik edeceğini vurguluyor.

Zhou yaptığı açıklamalarında Bitcoin ve Yuan arasındaki ticareti yasaklama kararına dair: “İnsanlara bir gecede zengin olma yanılsaması veren spekülatif ürünlerin piyasada dolaşmasına izin vermiyoruz. Bu kesinlikle engellenmesi gereken bir durum. Bu tarz yapıların kısa yoldan zenginliği değil, reel ekonomiye hizmet etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
68 görüntüleme
Genel
68 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.