Berlin merkezli FinTech Penta, işletmelerin bankacılık işlemlerini kısaltmalarına yardımcı olmak için özel bir çözüm sunuyor.

Yeni kurulan FinTech girişimi Penta, Almanya’daki şirketlerin birleşme süreçlerinde şirket sermayelerini bir araya toplamak ve bankacılık süreçleri ile alakalı işlemleri tamamlamak için işletmelerin 24 saat zarfında süreçleri tamamlamalarını sağlayan “Compass” adında bir çözüm tanıttı.

Finextra’nın haberine göre Almanya’da resmi bir şirket kurulumu ve birleşmesi için sermayenin bir banka hesabına yatırılması yasal olarak ve bu sebeple bir şirket kurmak pek kolay sayılmıyor. Bunun en büyük sebebi ise Handelsregister gibi ilgili yerel ve federal hükümet organlarına kayıt olmanın 6 ila 8 hafta sürmesi. Penta, kurucuların hisse sermayelerini biriktirmelerini ve 24 saatin altında bir banka hesabı açabilmelerini sağlayarak bu süreci kolaylaştırıyor.

Penta’nın bankacılık adımlarını kolaylaştıran bu girişimi sürecin bir parçası.  Şirket önümüzdeki aylarda yasal bir çalışma ile kurucuların Almanya’daki devlet kurumlarına kayıt yaptırılmasına yardımcı olabilecek bir üçüncü taraf ağı aracılığıyla ek bir ürün ve hizmet paketi de sunmayı planlıyor. Penta’nın hedefi, Birleşik Krallık’ta ya da Estonya’da olduğu gibi 20 dakikadan kısa bir süre içinde bir şirketin kurulması veya birleştirilmesini bütünüyle dijital hale getirecek bir servis sağlamak.

 

İş dostu ülkelerin dünya çapında sıralamasına dair oluşturulan endeks içinde Almanya, “iş kurma” kategorisinde 113. sırada yer alıyor. Penta’nın Pusulası ile Almanya’da önemli bir sorun çözülebilir. Üstelik Pente şimdilik bu hizmeti ücretsiz olarak sunacak.