Londra merkezli SimbaPay, Avrupa ve Afrika’daki müşterileri için yapay zeka destekli bir para transferi hizmeti sunmaya başladığını duyurdu.

Yapay zeka destekli hizmetlerin finans sektöründeki ağırlığı artıyor. Bunun son örneklerinden biri Londra merkezli uluslararası dijital para transferi sağlayıcısı SimbaPay oldu. SimbaPay müşterileri, sunulmaya başlanan hizmetle Afrika ve Avrupa arasında bir chatbot’la yazışarak 7/24 para transferi gerçekleştirebilecek.

Finextra’nın haberine göre şirketin CTO’su Daniel Howard, chatbot servisi ile offline olarak da hizmet verebileceklerine dikkat çekiyor. Howard’ın açıklamasına göre internet erişimi olmayan basit bir telefonla bile SMS yoluyla chatbot’la iletişim kurulabilecek ve işlem gerçekleştirilecek.

Sunulan hizmetin özellikle B2B ticaret için işleri kolaylaştıracağı belirtiliyor. Bankalar ve telekom şirketlerini hedef kitle olarak belirleyen SimbaPay’in bu hizmetiyle para transferini yapacak olan kurum, alıcının cep telefonunu ve tutarı chatbot’a SMS yoluyla ileterek işlemi tamamlayabilecek.

Bununla birlikte alıcılar gelen miktarı M-Pesa, MTN Money ya da Airtel Money gibi mobil cüzdanlarında tutabilecek ya da banka hesaplarına aktarabilecek. Facebook vb. sosyal medya kanallarında da erişilebilen SimbaPay chatbot’la para transferi haricinde döviz kuru gibi çeşitli sorgulamalar da gerçekleştirilebiliyor.