Beyaz Rusya’dan kripto paralara özel resmi muhasebe standardı

27 Mart 2018
323 Görüntüleme

Son dönemde dijital ekonomi kanallarını geliştirmek için resmi adımlar atan Beyaz Rusya, kripto paraların tabi olacağı muhasebe standartlarını duyurdu.

2018 yılı başlarında Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, ICO’lar, kripto para birimleri ve Blockchain temelli akıllı sözleşmeleri yasal hale getiren “Dijital Ekonomi Kararnamesi”ni imzalamıştı. Üzerinden çok değil, yaklaşık 3 ay geçmişken bu kararnamenin ilk sonuçları da ortaya çıkmaya başladı.

Yasal düzenlemeler için çalışan Beyaz Rusya Maliye Bakanlığı, kripto paraların tabi olacağı muhasebe standartlarını resmen duyurdu. Cointelegraph’ın haberine göre 25 Mart 2018 itibariyle açıklanan bu standartlar, bahsi geçen dijital finansman enstrümanlara dair kategorileri içeriyor.

Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukashenko’nun imzaladığı ve Blockchain temelli yenilikçi uygulamaları engelleme amaçlı devreye aldığı yasal düzenlemedeki amaçlardan biri bu alanda bürokratik yapıyı şekillendirmek ve karşılaşılabilecek sorunları ortadan kaldırmak.

2017 Kasım ayında Silikon Vadisi bir merkez olarak tasarlanan Beyaz Rusya Yüksek Teknoloji Parkı ile ICO bazlı finansman ve kripto para birimlerinin gelişimini hızlandıran ülke, yeni muhasebe standartları ile geliştirilen ürün ve çözümlerin çerçevesini tanımlamış oldu. Yeni standartlar, işlemlerde kimin borçlu, kimin alacaklı olduğunu netleştirmenin yanında yeniden satılacak token’lar ile işlem sonrası elde edilen gelir ya da zararın bilançoda hangi başlık altında ve nasıl gösterilmesi gerektiğine dair sınıflandırmaları da içeriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
79 görüntüleme
FinTech
79 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
70 görüntüleme
Genel
70 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.