Son dönemde dijital ekonomi kanallarını geliştirmek için resmi adımlar atan Beyaz Rusya, kripto paraların tabi olacağı muhasebe standartlarını duyurdu.

2018 yılı başlarında Beyaz Rusya Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, ICO’lar, kripto para birimleri ve Blockchain temelli akıllı sözleşmeleri yasal hale getiren “Dijital Ekonomi Kararnamesi”ni imzalamıştı. Üzerinden çok değil, yaklaşık 3 ay geçmişken bu kararnamenin ilk sonuçları da ortaya çıkmaya başladı.

Yasal düzenlemeler için çalışan Beyaz Rusya Maliye Bakanlığı, kripto paraların tabi olacağı muhasebe standartlarını resmen duyurdu. Cointelegraph’ın haberine göre 25 Mart 2018 itibariyle açıklanan bu standartlar, bahsi geçen dijital finansman enstrümanlara dair kategorileri içeriyor.

Beyaz Rusya Devlet Başkanı Lukashenko’nun imzaladığı ve Blockchain temelli yenilikçi uygulamaları engelleme amaçlı devreye aldığı yasal düzenlemedeki amaçlardan biri bu alanda bürokratik yapıyı şekillendirmek ve karşılaşılabilecek sorunları ortadan kaldırmak.

2017 Kasım ayında Silikon Vadisi bir merkez olarak tasarlanan Beyaz Rusya Yüksek Teknoloji Parkı ile ICO bazlı finansman ve kripto para birimlerinin gelişimini hızlandıran ülke, yeni muhasebe standartları ile geliştirilen ürün ve çözümlerin çerçevesini tanımlamış oldu. Yeni standartlar, işlemlerde kimin borçlu, kimin alacaklı olduğunu netleştirmenin yanında yeniden satılacak token’lar ile işlem sonrası elde edilen gelir ya da zararın bilançoda hangi başlık altında ve nasıl gösterilmesi gerektiğine dair sınıflandırmaları da içeriyor.