Alışveriş için ‘kendinizi’ yanına almanız yeterli

28 Mart 2018
298 Görüntüleme

Cüzdanınızı unutursanız cep telefonunuz ile mobil ödeme yapabilirsiniz. Ama ya telefonunuz da yanınızda değilse? Ödeme teknolojileri dünyası şu sıra “deri altı implant ile ödeme” konusunu tartışıyor.

Mahallenizin bakkalına gidip alışverişinizi ‘deftere yazdırma’ çağı artık bakkallar ve diğer küçük dükkanlar pek kalmadığı için tarihin tozlu sayfalarında yerini almaya hazırlanıyor. Her ne kadar az da olsa örnekleri kalan bu ödeme yöntemi farklı bir şekilde yeniden güçlenebilir.

Ödeme teknolojileri dünyasının gündemindeki konulardan biri ‘deri altı implant ile ödeme’. Bu yöntemde derinizin altına yerleştirilen bir mikroçip marifetiyle mağazaya gidiyor ve cüzdanınıza ya da cep telefonunuza hiç dokunmadan ödemeyi yaparak çıkabiliyorsunuz. İlk etapta kulağa mantıklı ve yenilikçi gelse de etik tartışmalar hiç de az değil.

Konuyla ilgili Payments Source’da bir makale kaleme alan Autumn Cafiero Guisti, “Chip-and-skin: Payments’ Matrix moment” başlıklı yazısında bu alanda yapılan bazı çalışmaları listeliyor. Guisti’nin yazısında yer verdiği İsveç, Stockholm merkezli inovasyon merkezi Epicenter, geçen yıl çalışanlarına mikroçip implantı vermesiyle adından söz ettirmiş. Epicenter’dan sadece birkaç ay sonra ise Wisconsin merkezli Three Square Market, şirketin 85 çalışının 50’den fazlasının gönüllü olduğunu açıklamış. Hem Epicenter hem de Three Square Market, İsveç merkezli BioHax International tarafından üretilen çipleri kullanıyor.

Kullanılan RFID teknolojisine sahip çiplerin bir pirinç tanesi büyüklüğünde olduğunu belirten Guisti, uygulamada bu cihazların başparmak ile işaret parmağı arasındaki kısma yerleştirildiğini belirtiyor. Guisti, NFC yoluyla ödeme alıcı cihazlarla haberleşen bu çiplerin benzerlerinin evcil hayvanları ve kargo paketlerini izlemek için kullanıldığını ifade ediyor.

Evcil hayvanlardan insanlara

Konunun ilginç yanlarından biri de bu teknolojinin aslında 30 yılı devirmiş olması. 1987’de ilk olarak evcil hayvanlar ile çiftlik hayvanlarının tanımlanması için kullanılan bu yöntem, 11 Eylül saldırıları sonrası kurbanlar ile kurtarma ekiplerini tanımlamak amacıyla insanlarda kullanılmaya başlanmış.

O dönemde bile gizlilikle ilgili endişelerin bulunduğunu belirten Guisti, kritik noktalardan birinin ödeme hesabının çalınması durumunda insan vücudundaki parçanın nasıl değiştirileceği olduğunu kaydediyor. Bugün deri altı implantların şirket içi kafeterya gibi kontrollü ortamlarda kullanıldığını belirten Guisti, bu sayede teknolojinin sanal korsanlar için cazip olmaktan çıktığına dikkat çekiyor.

Epicenter’ın halen 350’nin üzerinde şirketten 4 binden fazla üyesi olduğunu belirten Guisti, implantın yalnızca 75 kişi tarafından tercih edildiğini kaydediyor. Epicenter’ın kendi kadrosundaki 12 çalışandan 9’unun gönüllü olduğunu aktaran Guisti, üye şirketlerin personellerinden ise 75 kişinin dahil olduğunu ifade ediyor. Epicenter’ın sözcüsü Josefin Albrekston, kullanıcı ilgisine göre her üç ayda bir “implant partisi” düzenlediklerini belirtiyor. Bu partilerde ortalama 20 – 30 kişi gönüllüler arasına katılıyor.

Ne kadar etik?

Guisti, Albrekston’un yorumlarını aktarırken bu implantların “pasif çipler” olduğundan da bahsediyor. Bu, çiplerin yerleşik bir güç kaynağına sahip olmadığı, yalnızca işlem sırasında kullanıldıkları cihazdan enerji alıp veri göndermeleri anlamına geliyor.

Kullanılan çipler ise lisanslı bir profesyonel tarafından yerleştiriliyor. Önceden paketlenmiş ve sterilize edilmiş mühürlü bir şırınga içinde gelen çiplerin kullanıcılara maliyeti ise yaklaşık 150 ABD doları. Albrekston, bu çiplerle personeli izlemek gibi işler yapmadıklarını da özellikle belirtirken bunun bir işe alma ya da işten çıkarma kriteri olmadığının da altını çiziyor.

Tartışılan konulardan biri de implant kullanan bir çalışanın şirketten ayrılma durumu. Yalnızca tanımlandığı noktalarda çalışan bu ödeme aracı doğal olarak çalışanın şirketten ayrılması durumunda işe yaramaz hale geliyor. Böyle bir durumda ayrılan personel bir dövme ya da piercing merkezinde masraflarını ödemek kaydıyla çıkartabiliyor. Ancak kullanım yeni olduğu için bunu kaç kişinin kabul edebileceğine dair bir veri bulunmuyor.

Geleceği olacak mı?

Araştırma firması AV Payments Group’un başkanı Rick Oglesby, bu teknolojinin şirket içiyle sınırlı olmasının çalışanlarda bir baskı unsuru olabileceğine dikkat çekiyor. Akıllı telefonların gelecekte insan beynine yerleştirilecek çiplerden ibaret olacağını öngören Oglesby, şu an ilk örnekleriyle karşılaşılan bu teknolojinin yalnızca ödeme değil, birden fazla alanda kullanılabilmesi halinde toplum genelinde yaygınlaşacağını iddia ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
69 görüntüleme
Genel
69 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.