Küçük işletmeler mobil cihazlar üzerinden gelen kredi tekliflerine daha sıcak bakıyorlar. Üstelik daha yüksek kredi limitleri kullanmayı tercih ediyorlar.

KOBİ kredilendirme platformu Kabbage yaklaşık 150 küçük işletme ile bir anket gerçekleştirdi. Anket sonucuna göre Nisan 2014 ile Şubat 2018 arasında mobil cihaz aracılığıyla alınan kredilerin sayısında yüzde 360’tan fazla artış olduğunu açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre mobil cihaz üzerinden alınan kredilerin limitleri de aynı dönemde yüzde 1.220 oranında yükseldi.

Yapılan araştırma açık şekilde küçük işletmelerin, mobil cihazları hızlı ve uygun finansman elde etmeye yönelik taleplerini karşılayacak bir araç olarak gördüklerini ortaya çıkartıyor.

Kabbage CEO’su Victoria Treyger yaptığı açıklamada “Mobil kredilendirmenin büyümesi, bu sektörde meydana gelen muazzam bir değişikliğin kanıtıdır. Küçük işletme sahipleri giderek daha fazla dijital imkanları kullanıyor ve yeni teknolojileri her zamankinden daha hızlı bir şekilde benimsiyorlar. Kredi bunun dışında değil” şeklinde değerlendirmesini payaştı.

Mobil hizmetler sunmanın yanı sıra, Kabbage kısa süre önce finansman kaynaklarını çeşitlendirmeye odaklandı. Geçen yılın sonunda şirket, Credit Suisse ile anlaşarak 200 milyon dolarlık ekstra kredi kaynağı sağladığını açıklamıştı. Şirket ayrıca platform ve hizmetlerini lisanslamayı kabul eden Santander UK ile ortaklık da kurdu.