ABD’nin önde gelen FinTech şirketlerinden Credit Karma’nın hisselerinin bir bölümü 500 milyon dolara Silver Lake tarafından satın alınıyor.

Biri 2006, diğeri 2007 yılında faaliyete başlayan iki şirket yılın en büyük yatırımlarından birine imza atıyor olabilir. Teknoloji şirketlerine yönelik yatırımlarıyla tanınan Silver Lake, yapılan resmi açıklamayla Kuzey Amerika’nın önde gelen FinTech şirketlerinden Credit Karma’dan 500 milyon dolar değerinde hisse alıyor.

Anlaşma kapsamında Credit Karma’nın kurucusu ve CEO’su Kenneth Lin’in en büyük hissedar olmayı sürdüreceği belirtildi. Bununla birlikte diğer kurucu ortaklar Nichole Mustard ve Ryan Graciano da yönetimde olmaya devam edecek. Bununla birlikte Silver Lake Yönetici Ortağı Mike Bingle Credit Karma’nın yönetim kuruluna katılacak. Anlaşma değerinin 500 milyon dolar olduğu belirtilmekle birlikte satılan hissenin toplam içindeki payına dair bir açıklama yapılmış değil.

Anlaşmaya dair Wall Street Journal’da çıkan habere göre şirketin bu işlemle birlikte değeri 4 milyar dolara yükseliyor. ABD ve Kanada’da 750 çalışanı bulunan Credit Karma, Türkiye’deki Findeks’e benzer bir yapıyla kredi notu hizmeti sunuyor. 2016 yılında 500 milyon dolarlık bir gelire ulaştığı kaydedilen WSJ haberine göre şirket 2015 yılında aldığı 175 milyon dolarlık yatırımla değerini 3.5 milyar dolara yükseltmişti.