Lihtenştayn hükümeti, Blockchain iş modellerini ve Blockchain sistemlerini temel alan yeni yasalar çıkaracak.

Lihtenştayn Başbakanı Adrian Hasler, Vaduz’daki Finans Forumu’nda yaptığı bir konuşmada, ülkenin Blockchain ile alakalı yapacağı düzenlemelere dikkat çekerek bu alanda hedeflerine dair bilgiler verdi.

Cointelegraph tarafından detayları paylaşılan habere göre ülkedeki düzenlemelere dair tasarı 2018 yazında meclise sunulacak. Yani kanunlar Blockchain teknolojisine dayanan iş modellerinin hem işletmeler hem de müşteriler için yasal ve düzenleyici bir belirlilik sağlayacak şekilde entegre edilmesi için tasarlandı.

Vader’deki Finans Forumu’ndaki konuşmasında Hasler, “Planlanan düzenlemeler bizi bu konuyu geniş çaplı ekonomik uygulamalara temel teşkil ederek dünya çapında ilk uluslardan biri haline getirecek” dedi.

Hasler, Blockchain teknolojisinin uygulama çeşitliliğini kabul ederek, “Bu teknoloji sadece Bitcoin gibi kripto paralar için değil, başka birçok kullanım alanı da var” açıklamasını yaptı. Mülkiyet, otomotiv, telif hakları veya menkul kıymetler gibi diğer alanlarda da Blockchain teknolojilerini yoğun olarak kullanılması bekleniyor. Hasler, Blockchain teknolojisi ile ticari ve servis hizmetlerinin, bunlara bağlı ekonomik süreçlerin ve finansal hizmetlerin büyük adımlar atacağını öngördüklerini de açıklamalarında belirtti. Yenilikçi yaklaşımlar ve teknolojiler Lihtenştayn hükümeti tarafından stratejik bir başarı faktörü olarak görülüyor ve bu alanlarda ülkenin bir cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Lihtenştayn’ın bugüne kadar takip ettiği stratejiler bu küçük Avrupa ülkesini ideal bir vergi cenneti haline getirdi ve Avrupa’da büyük bir finans merkezi oluverdi. Ülke şimdi FinTech endüstrisinde de önemli bir rol oynamak istiyor.