Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma öğrencilerin kredileri ile kripto para yatırımı yaptığını ortaya çıkardı.

ABD’de yayınlanan NewsChannel 5 Network’ün haberine göre bazı üniversite öğrencileri üniversite borçları, ders kitapları ve konaklama gibi öncelikli harcamalarından artan kredi paraları ile yaptıkları şey sizi şaşırtabilir.

Öğrenci Kredisi Raporu tarafından yapılan bir araştırmada, kredi kullanan her beş öğrenciden yaklaşık bir tanesinin kripto para almak için bir şekilde kredi parasını kullandığı ortaya çıkmış.

Öte yandan finansal uzmanlar bunun gerçekten kötü bir fikir olduğuna dair fikirbirliği içindeler.

Brown ve Tedstrom finansal danışmanı Martin Walsh, “Bitcoin gibi spekülatif varlıklara yatırım yapmak için kredi kullanmak çok riskli bir durum” yorumunu yapıyor.

Kendileri ile daha detaylı görüşülen öğrenciler ise kripto para birimlerinin kredilerini hızlı geri ödemek için iyi bir fikir olabileceğini en kötü ihtimalle bu krediyi zaten başka yerlere harcayacakları için uzun vadeli olarak yatırımlarını sonucu ne olursa olsun ellerinde tutmayı düşündüklerini belirtmişler.

Görünen o ki ABD gibi gelişmiş bir ülkede bile, üniversite öğrencilerine daha fazla finansal okur yazarlık eğitimi verilmesi gerekiyor.