İngiliz ve İsviçreli akademisyenlerin Blockchain için bir araya geldiği toplantıda bu teknolojiye yönelik duyurulan fonlar dikkat çekti.

İngiltere Büyükelçisi Jane Owen’in katılımı ile İsviçre’de gerçekleştirilen “Blockchain: The Value of the trust machine?” (Blockchain: Güven makinasının getirileri?) isimli toplantıda İngiliz ve İsviçreli akademisyenler ve Blockchain profesyonelleri Luzern Üniversitesi’nde bir araya geldi.

Blockchain projelerine verilecek destekler ile ilgili detaylı bilgilendirme, akademik sunumların ve ardından ardından Luzern Üniversitesi Prof. Dr. René Hüsler yönetiminde “İngiltere ve İsviçre’de blockchain teknolojileri nasıl desteklenebilir” konulu bir açık oturum yapıldı.

Toplantıda özellikle 2018 ve 2020 yılları arasında Avrupa Birliği, İngiltere ve İsviçre’de Blockchain projelerine sağlanacak fonların yüksekliği dikkat çekti.

Toplantı Blockchain teknolojisinden etkilenecek sektörlere mimarinin eklenmesi, dijital kimlik konusunda Bileşmiş Milletler için yürütülen çalışmalar ve sinema sektöründe  blockchain teknolojisinin getirebilecekleri açısından ufuk açıcı bir toplantı oldu.

Toplantıda yapılan sunumlardan bazıları :

“İş dünyasında Blockchain: ‘Blockchainleşmenin’ değerlendirilmesi” – George Theodorakoloulos,Cardiff University

“Dijital Kimlik” – Geofrey Goodell, University College London

İzin gerektirmeyen (permissionless) Blockchain ağları için zincir-dışı (off-chain) ölçeklendirme – Arthur Gervais, Lucerne School Of Information Technology, Imperial College

Bir varlık sınıfı olarak kripto paralar – Thomas Ankenbrand, Instutue for Finance, Zug

“Blockchain ve yaratıcı ekonomi: fırsatlar, engeller, riskler” – Markus O’Dair, Middleesex University

Toplantıda Horizon 2020 projesi kapsamında 2018-2020 yıllarının en yüksek destek bütçesine erişeceği bu nedenle blockchain projeleri konusunda ciddi bir destek imkanı bulunduğu belirtildi. Fonlar hakkında;

  • Horizon 2020 ile ilgili bilgiye buradan
  • Bonseyes ile ilgili bilgiye buradan, (Bu projede en az 3 Avrupa Birliği ya da ilişkili ülke takımı bir araya gelmesi gerekiyor)
  • Diğer Blockchain fonları için Eurosearch Swiss sitesinden ulaşmak mümkün.

Bu haberi bizimle paylaşan Engin Çağlar‘a teşekkür ediyoruz. Kendisini Twitter veya Linkedin hesaplarından takip edebilirsiniz.

İsviçre Blockchain ekosistem haritası