Tayland vatandaşları artık gerçekleştirdikleri kripto para ticareti ve yatırımları için vergi ödeyecekler.

Tayland Maliye Bakanlığı, kripto para ticareti ve yatırımları için önerilen vergi oranlarını ve sektörün düzenlenmesi ile alakalı bilgileri resmen açıkladı.

Tayland maliye bakanı Apisak Tantivorawong, 27 Mart’ta gerçekleşen haftalık kabine toplantısından sonra yaptığı konuşmada, hükümetin tüm kripto para ticaret ve yatırım işlemlerini kapsayacağını bildirilen vergi çerçevesini açıkladı. Nikkei Asian Review’in haberine göre, yatırımcılar iadelerde yüzde 15 gelir vergisinin yanı sıra tüm kripto işlemlerinde yüzde 7 katma değer vergisi ödeyecekler.

Tayland Bakanlar Kurulu, kripto para türevi işlemlerinin düzenlenmesi ve kripto ile ilgili yatırımlar üzerindeki vergilerin yürürlüğe konulması ile ilgili iki kraliyet kararnamesini halihazırda onaylamış durumda. Ayrıca hükümet giderek büyüyen yerel ICO pazarını da kapsamlı bir şekilde düzenlemek için çağrıda bulundu.

Nikkei haberinde Tayland’ın iktidardaki askeri hükümetinin kripto para piyasasını; kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve diğer suç faaliyetlerinde kullanımını büyük oranda engellemek için devreye aldığın dair yorumluyor.